وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اوکراین، صنعت فولاد و پیشرفت اقتصادی

اوکراین، صنعت فولاد و پیشرفت اقتصادی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کارخانه “اینترپایپ” در شهر دنپروپتروفسک واقع در مرکز اوکراین که در بخش استخراج و ذوب فلزات فعالیت می کند، بزرگترین بخش سرمایه گذاری خصوصی از زمان استقلال این کشور و با سرمایه ای برابر با 540 میلیون یورو، دو هفته پیش فعالیت خود را آغاز کرد. نمادی از اراده و خواست اوکراین برای تولید فولاد و پیشرفت اقتصادی.

ویکتور پینشوک، مالک این گروه تجاری می گوید: “به قول معروف یک مرد باید درختی بکارد، خانه ای بسازد. من فکر کردم کارخانه ای بنا کنم. برای اینکه از زمان استقلال یک کارخانه هم نداشتیم. و در نیم قرن اخیر، نخستین کارخانه ذوب فلزات در اوکراین ساخته شد. به همین دلیل، شاید این برای ما نمادی از نوسازی صنعتی و نوسازی کلی کشور باشد.”

به لطف این سرمایه گذاری عظیم اینترپایپ با ظرفیتی برابر با یک میلیون و320 هزار تن فولاد در سال به یکی از مهمترین تولیدکنندگان فولاد در اروپای شرقی تبدیل شد.

به گفته برخی کارشناسان ذوب فلزات، در سایه حمایتهای دولت اوکراین بر رونق این کارخانه افزوده می شود. ایهور بوراکوسکی، تحلیلگر اقتصادی می گوید: “باید در نظر داشت که متاسفانه روند تصمیم گیری اوکراینی ها مبتنی بر تبعیض و رانتخواری است. از اینرو در این مورد ویژه امکان گذشتن از رقبا به راحتی ممکن است، تنها به این دلیل که در صورت صادرات امکان برخورداری از تخفیف مالیات بر ارزش افزوده هست در حالیکه برای رقبا چنین امکانی وجود ندارد.”

و البته بحران بین المللی و بطور اخص کاهش 16 درصدی قیمت فولاد در بازارهای جهانی به زیان سیاستهای اقتصادی است.

میکولا شمیگول که در کارخانه ذوب فلزات کار می کند ضمن اطمینان از شرایط می گوید: “من از بحران بطور اخص در کارخانه تولید آهن و فولاد هراسی ندارم. منظور این است که قبل از هر چیز، دولت ما در حال حاضر قدرتمند است و برای جلوگیری از بحران در بخش فلزات هر کاری انجام می دهد.”

تولید گسترده فلزات در اوکراین وابسته به قیمت مناسب ذغال سنگ و گاز است. کشوری که چهل درصد صادرات آن را فولاد تشکیل می دهد. افزون بر این بخش معدن مشمول یارانه های دولتی است. به نظر می رسد در دیگر مناطق کشور، کمتر کسی میل به فعالیتهای داشته باشد که وابسته به ذغال سگ و فولادند بویژه در شرق کشور.

پس از انتخابات، دولت باید به اقتصاد رونق ببخشد. صنایع سنگین نقش سیاسی مهمی ایفا می کنند. چرا که مبنایی برای درک و شناخت قدرت کنونی کشور به شمار می رود. بر اساس گزارش روزنامه اوکراینی کومرسانت، دولت باهدف تامین هزینه های اجتماعی کارگران، نیروگاه های این کشور را ملزم به خرید ذغال سنگ از معادن دولتی کرده است، حتی اگر به آن نیازی نداشته باشند.