وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نقاط ضعف و قوت اوباما در آخرین مناظره انتخاباتی چه چیزهایی است؟

نقاط ضعف و قوت اوباما در آخرین مناظره انتخاباتی چه چیزهایی است؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

درحالیکه حدود دو هفته بیشتر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا باقی نمانده است، باراک اوباما رییس جمهوری فعلی و نامزد حزب دمکرات و میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه دوشنبه شب در فلوریدا سومین و آخرین مناظره انتخاباتی خود را برگزار خواهند کرد. مناظره ای که زمان آن نود دقیقه در نظر گرفته شده و موضوع سیاست خارجی در آن محوریت خواهد داشت.

جوردن تاما از مدرسه خدمات بین المللی دانشگاه آمریکا در مورد کارنامه سیاست خارجی باراک اوباما می گوید: “او در مبارزه با رهبران القاعده بویژه در پاکستان و یمن و در راس آنها شخص اسامه بن لادن، موفقیت زیادی داشته است. او حتی تعداد تفنگداران آمریکایی در منطقه خاورمیانه را هم کاهش داده است.”

جیمز مان ازمدرسه نیچه (مطالعات پیشرفته بین المللی) دانشگاه جان هاپکینز هر چند کارنامه دستگاه دیپلماسی باراک اوباما را نسبت به جورج بوش مثبت می داند اما انتقادات جدی ای به آن وارد می داند؛ از قضیه اخیر کنسولگری این کشور در لیبی گرفته تا مدیریت روابط حسنه با تل آویو و نحوه واکنش به سیاستهای هسته ای تهران.

او می گوید: “دیدگاه بوش آنقدر قدرت طلبانه طرح ریزی شده بود که رهبرهیچ کشور دیگری فکر برابری با آمریکا حتی به ذهنش هم خطور نکند. اما دستگاه اوباما نسخه متعادلتری از قدرت آمریکا را در پیش گرفت.”

هر چند اوباما اولین رییس جمهوری رنگین پوست آمریکا با شعار بازگرداندن صلح و آرامش به جهان، چهار سال پیش به خاک سفید راه یافت و اندکی بعد
(2009) به دریافت جایزه صلح نوبل هم مفتخر شد اما همانطور که خبرنگار ما می گوید اولویت او ترمیم چهره آمریکای دوران بوش بوده است.

اشتفان گروبه خبرنگار یورونیوز در آمریکا: “شکی نیست که اوباما در سالهای پس از بوش موجب بهبود جایگاه آمریکا در سطح جهان شده است. محبوبیتش همچنان در اروپای غربی بالاست گرچه این میزان به طرز قابل توجهی در اروپای شرقی کمتراست و در خاورمیانه به او بعنوان یک رییس جمهوری دیگر آمریکا نگریسته می شود که در حل مناقشه اعراب-اسرائیل شکست خورده است.”