خبر فوری

توفان سندی مزارع هاییتی را ویران کرد

توفان سندی مزارع هاییتی را ویران کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سیاستمداران آمریکایی وعده داده اند که خرابیهای ناشی از توفان سندی را بلافاصله بازسازی کنند. اما در هاییتی که هنوز با خرابیهای ناشی از زلزله دو سال قبل دست به گریبان است، اوضاع بسیار ناامید کننده است.

شمار کشته ها به بیش از پنجاه نفر رسیده است و توفان خطر شیوع بیماری وبا را افزایش داده است.

مزارعی که مدتها بود بر اثر خشکسالی محصولی به بار نمی آوردند، حالا با توفان سندی ویران شده اند. آن هم فقط دو ماه پس از این که توفان ایزاک آنها را تخریب کرده بود.

یکی از مزرعه داران در هاییتی می گوید: «بعد از این که توفان سندی از اینجا عبور کرد، ما همه چیز را از دست دادیم. محصولاتی را که برداشت کرده بودیم، گاوها و حتی بعضی از ما خانه هایمان را از دست دادیم. شماری از مردم بر اثر سیل ناپدید شده اند. ما مجبور شدیم دوباره برنج بکاریم. هرچند می دانیم که در فصل بعدی چیزی نمی توانیم برداشت کنیم چون توفانهای بیشتری در راهند.»

توفانهای پیاپی باعث شده است که مردم هاییتی بیش از گذشته به مواد غذایی وارداتی وابسته بشوند و همین مساله قیمت مواد غذایی مانند برنج، ذرت و گندم را در یک سال گذشته دوبرابر کرده است.

یک زن اهل هایتی می گوید: «قیمت یک پیمانه برج حدود 25 تا 30 دلار هاییتی است. در حالی که قبلا قیمت آن حدود 15 تا 20 دلار هاییتی بود. ما نمی توانیم برای خرید برنج به شهر دیگری که در این نزدیکی است برویم و به کمک نیاز داریم. قیمتها باید کم شوند.»

دلار هاییتی واحد پولی است که وجود خارجی ندارد اما تبدیل به معیاری برای خرید و فروش شده است.

سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای از کشورهای جهان خواست که به کمک هاییتی که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است بیایند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.