خبر فوری
This content is not available in your region

تلاشها برای جلوگیری از انقراض نرم تنان مدیترانه

نظرها
تلاشها برای جلوگیری از انقراض نرم تنان مدیترانه
اندازه متن Aa Aa

غواصان در اعماق آبهای مدیترانه بدنبال یک گونه ای نادر از نرم تنان دو کفه ای هستند. گونه محفاظت شده ای از صدفها که طی بیست سال گذشته بر اثر آلودگی آب در معرض انقراض قرار گرفته یا حداقل از تعدادش بمیزان قابل توجهی کاسته شده است.

در ایتالیا در مجمع الجزایر توسکان درست زیر لاشه کشتی غرق شده کوستا کونکوردیا، محققان برای حفاظت از این گونه نادر مشغول به کارند.

آندریا بلوشو مسئول کنترل محیط زیستی کوستا کونکوردیا بیشتر توضیح می دهد: “ ما بصورت کاملا اتفاقی این گونه از نرم تنان را کنار کشتی پیدا کردیم. در حال ارزیابی میزان خسارات ناشی از حادثه کوستا کونکوردیا روی گیاهان دریایی مدیترانه بودیم که در منطقه ای در تاریکی های اعماق دریا به گروهی از گیاهان دریایی برخوردیم که بعلت سایه ایجاد شده از کشتی باعث شده که حدود دویست تا از آنها به سمت نور بیایند. آنها در ناحیه ای پر خطر بودند. منطقه ای که باید از لاشه کشتی غرق شده پاکسازی می شد، بنابراین اگر آنها را به حال خود رها می کردیم مطمئنا از بین می رفتند.”

پاکسازی منطقه از کشتی بیش از یکسال طول می کشد. بنابراین ما به یک سکو زیر آب نیاز داریم که بتوانیم لاشه کشتی را روی آن قرار دهیم تا بعد از آب بیرون آورده شود. با تغییر دادن جای این صدف های دوکفه ای شاید شیوه حیات آنها تهدید شود.

آندریا بلوشو مسئول کنترل محیط زیستی کوستا کونکوردیا بیشتر توضیح می دهد: “ نخست آنها را کنترل می کنیم. تعدادشان را محاسبه می کنیم. سپس یکی یکی آنها را از ته دریا جمع می کنیم. البته این مرحله را با دقت زیادی انجام می دهیم برای اینکه آسیب پذیری آنها زیاد است و هرگز نباید آنها را از آب خارج کرد. آنها را به یک منطقه امن در همان حوالی در اعماق دریا انتقال می دهیم. یک جای آرام محافظت شده که در دسترس همه نباشد. آنها را در این محل رها می کنیم تا کار انتقال کشتی تمام شود. در نظر داریم بعد از انتقال دادن خرابه های کشتی آنها را بار دیگر به محل زندگی اصلی شان بازگردانیم.”

این نرم تنان دوست دارند در عمق بیست متری زندگی کنند. آنها نزدیک یک متر رشد می کنند و طبق بررسی هایی که تیم تحقیقاتی یکی از دانشگاه های رم انجام داده بین ۱۵ تا۲۰ سال عمر می کنند.

آندریا بلوشو مسئول کنترل محیط زیستی کوستا کونکوردیا بیشتر توضیح می دهد: “ وضعیت سلامتی آنها عالیست. این بدین معناست که دریا از نظر محیط زیستی شرایط خوبی دارد. نظارت بموقع و همچنین دقت بیشتر در مورد آنهایی که به محل لاشه کشتی نزدیکتر بوده اند این امکان را به ما می دهد که درک صحیح تری از تاثیرات ناشی از لاشه های کشتی های غرق شده بر محیط زیست داشته باشیم.

عملیات پاکسازی لاشه کشتی کوستا کونکوردیا از آبهای پیرامون جزیره جیلیو در منطقه توسکان چندین ماه است که آغاز شده و همچنان ادامه دارد. اما مرحله مهمی ایمن سازی آن پشت سر گذاشته شده است.

جووانی جکارلی مهندس مسئول انتقال کوستا کونکوردیا می گوید :” الان در مرحله تثبیت لاشه کشتی هستیم. قطعات زیر آب را با طناب و یکسری از تجهیزات زیر دریایی که شامل چهار سکو است را به هم متصل می کنیم .”

محفظه های آبی که دو طرف بدنه کشتی وصل شده اند با وزن خود و فشار بر یک طرف، کشتی را به حالت عمودی بر می گردانند در مرحله بعدی زمانیکه کشتی به وضعیت اولیه خود بازگشت محفظه های دیگری به بدنه کشتی وصل خواهند شد سپس از هوا پر می شوند و وقتی شناور شدند کشتی به کمک سیستم هیدرولیکی به سمت بندر کشیده خواهد شد. زمانیکه کشتی به بندر برسد تخریب خواهد شد.

این عملیات قرار بود از ۱۵ می شروع شود که به تعویق افتاد. انتظار می رود که در ژوئن۲۰۱۳ عملیات از سر گرفته شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.