خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

مبارزات انتخاباتی آمریکا، صحنه رقابت فشرده دو نامزد

نظرها
مبارزات انتخاباتی آمریکا، صحنه رقابت فشرده دو نامزد
اندازه متن Aa Aa

طی مبارزه‌ای طولانی و پر فرا و نشیب، هفده ماه تلاش بی‌وقفه برای جلب افکار عمومی آمریکایی‌ها و با صرف ۶ میلیارد دلار و برگزاری ۱۴ میتینگ انتخاباتی در ۱۲ ایالت، دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه برای راهیابی به کاخ سفید فشرده‌تر از آنچه انتظار می‌رفت، با یکدیگر به رقابت پرداختند.

رییس جمهور در ابتدای مبارزاتش بهتر از رقیبش درخشید. همانطور که نظرسنجی‌ها هم آن را تایید می‌کند. اما به یکباره در نخستین مناظره انتخاباتی، رقیب جمهوریخواه بر وی برتری یافت. در مناظره‌ای که اقتصاد در کانون بحث و انتقاد بود میت رامنی گفت: «من پنج پسر دارم. با کسانی گه حرف نادرست خود را دائما تکرار می‌کنند تا شاید من آن‌ها را باور کنم، عادت دارم. اما این روش در مورد من عمل نمی‌کند. من نمی‌خواهم مالیاتهای آمریکایی‌های با درآمد بالا را کاهش دهم.»

اوباما در جربان مناظرات، در قامت «فرمانده کل»، مصمم و بازگشت ناپذیر ظاهر شد و برای متقاعد ساختن رای دهندگان آمریکایی توجه‌اش را بر سیاست خارجی متمرکز و از نقطه ضعف رقیب برای عقب راندن او استفاده کرد. آقای اوباما خطاب به رقیب جمهوریخواهش گفت: «بعنوان نمونه شما به نیروی دریایی اشاره کردید و اینکه در مقایسه با سال ۱۹۱۶ کشتی‌های کمتری داریم. آقای فرماندار، ما اسب‌ها و سرنیزه‌های کمتری هم داریم برای اینکه شکل و ماهیت نیروی نظامی ما تغییر یافته است. ما چیزهای به نام ناو هواپیمابر داریم که هواپیما بر آن فرود می‌آید.»

در جریان مبارزات، لحظاتی هم بود که دو نامزد با سخنان طنز آمیز و بذله گویی سعی داشتند بر دیگری برتری یابند، بویژه در جشن خیریه‌ای که توسط اسقف اعظم نیویورک ترتیب داده شده بود. میت رامنی به اشاره به اوباما گفت: «مبارزات انتخاباتی ممکن است خسته کننده و طاقت فرسا باشد. رییس جمهور اوباما و من خوش اقبال هستیم که فردی را داریم که همیشه می‌توان روی آن حساب کرد. کسی که حضورش آرامش بخش است و بدون آن نمی‌توان روز را به شب رساند. من همسر زیبایم آنا را دارم و اوباما بیل کلینتون را.»

در مقابل باراک اوباما نیز با مخاطب قرار دادن میت رامنی چنین گفت: «موضوعات جهانی برای هر نامزدی یک چالش محسوب می‌شود. برخی از شما به یاد دارید که پس از نخستین سفر خارجی من در سال ۲۰۰۸، از من به دلیل شهرتم انتقاد شد. برای اینکه در بین متحدانم از محبوبیت برخوردار بودم. و باید اذعان کنم از اینکه دیدم چطور میت رامنی با چنین مشکلی روبرو نیست تحت تاثیر قرار گرفتم.

در جریان جشن خیریه‌ای که طی آن پنج میلیون دلار جمع آوری شد، سخنان طنز کدام یک از دو نامزد موثر‌تر واقع شد؟ باید منتظر ماند و دید داور نهایی یعنی مردم چه تصمیمی خواهند گرفت.