خبر فوری

تحولات اجتماعی در پی انتخابات آمریکا

تحولات اجتماعی در پی انتخابات آمریکا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با آغاز فصل جدیدی در عرصه سیاسی ایالات متحده آمریکا، جامعه این کشور هم در حال تغییر است.
به علاوه انتخابات ریاست جمهوری، رای دهندگان ۲۷ ایالت باید به ۱۷۲ سوال مهم از طریق همه پرسی پاسخ می دادند. برخی از این تغییرات کاملا بر خلاف کلیشه های است که در مورد ایالات متحده در ذهن داریم.

در دو ایالت مِین و مریلند، برای اولین بار با رای مستقیم مردم، ازدواج همجنسگرایان مجاز اعلام شد. قبل از این، نه ایالت دیگر این حق را برای همجنسگرایان قانونی اعلام کرده بودند.

یکی از نشانه های پذیرش بیشتر همجنسگرایان در جامعه آمریکا، راه یابی “تامی بالدوین” به مجلس سنا است. برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا یک زن همجنسگرا، نماینده سنا شد.

یک مورد تاریخی دیگر، حضور بیست درصدی زنان در مجلس سنا است. تعداد زنان در سنا هیچگاه به این مقدار نرسیده بود. به خاطر داشته باشیم که در انتخابات ریاست جمهوری روز سه شنبه اکثریت زنان، به اوباما رای دادند.

باز هم برای اولین بار، یک سناتور لاتینی تبار در انتخابات سنای تگزاس پیروز شد. “تد کروز” یک جمهوری خواه و از جنبش تی پارتی است.

و همچنین در این انتخابات خانواده کندی دوباره به میدان مبارزه برگشت. دو سال پس از مرگ سناتور تد کندی، این میراث خانواده کندی به “جو کندی سوم” رسید و او به مجلس نمایندگان راه یافت. “جو کندی” نوه رابرت کندی است.

یک مورد استثنایی دیگر، اجازه فروش ماری‌جوانا برای استفاده تفریحی در دو ایالات واشنگتن و کلرادو است. استفاده از ماری‌جوانا صرفا برای مقاصد پزشکی، در ۱۷ ایالت آمریکا مجاز است.

این چهره جدید ایالات متحده آمریکا پس از انتخابات است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.