خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

صدای "رادیو آزادی" در روسیه خاموش شد

نظرها
صدای "رادیو آزادی" در روسیه خاموش شد
اندازه متن Aa Aa

“رادیو آزادی” صدایی آشنا برای ساکنان اتحاد جماهیر شوروی سابق و یکی از سلاحهای فرهنگی ایالات متحده در دوران جنگ سرد، از روز شنبه پخش برنامه های خود روج موج اف ام روسیه را متوقف کرد.

در پی تصویب قانونی در روسیه که به خارجی ها مجوز تاسیس و یا مالکیت عمده بنگاههای خبری داده نمی شود این رادیو که قریب شصت سال با حمایت مالی کنگره آمریکا فعالیت می کرد مجبور شد با تعدیل نیروهای خود و بازگشتن روی موج کوتاه دوران جنگ سرد، عمده فعالیت های خود را بر اینترنت و ماهواره متمرکز کند.

ساویک شوستر یکی از مدیران سابق این رادیو در واکنش به این موضوع که دسترسی به این رادیو را بویژه برای شنوندگان سنتی و مسن تر روسیه پیچیده می کند به خبرنگار یورونیوز می گوید: “خیلی از مردم با نوستالژی آن دوران زندگی می کنند. در بین آنها کسانی هستند که علیرغم سختی های مربوط به پیدا کردن امواج متوسط و کوتاه و پارازیت اندازی های رژیم، شنونده پر و پا قرص “رادیو آزادی” بوده اند. هدف این رادیو اطلاع رسانی بوده و هست برای اینکه اینجا گردش آزاد اطلاعات نداریم، آزادی بیانی وجود ندارد و همه چیز تحت کنترل کرملین است. بناربراین مردم به منابع خبری سومی هم نیاز دارند. هدف و نیت رادیو آزادی هم دقیقا همین بوده است.”

البته ابزار جدیدی که بزعم مدافعان حقوق بشر روسیه، کرملین در تداوم سیاست های سرکوبگرانه اش سود زیادی از آن خواهد برد، از نظر قانونی تازگی ندارد و در آمریکا و اکثر کشورهای غربی نیز مقرراتی مشابه آن وجود دارد.