خبر فوری
This content is not available in your region

چاپگرهای سه بعدی قلب انسان چاپ می کنند

نظرها
چاپگرهای سه بعدی قلب انسان چاپ می کنند
اندازه متن Aa Aa

فن آوری چاپگرهای سه بعدی به سرعت پییشرفت می کند. چاپ کردن سه بعدیِ یک کلیه، کبد یا قلب انسان، که تا چندی پیش شبیه داستانهایی علمی تخیلی بود، امروزه به یک حوزه تحقیقاتی جدی تبدیل شده که پژوهشگران زیادی مشغول تحقیق درآن هستند.

هدف گروه پژوهشی آزمایشگاه “اورگانوو“، واقع در شهر سن دیگو در ایالت کالفرنیا نیز همین است: استفاده از فن آوری چاپگرهای سه بعدی برای خلق بافتهای بدن انسان. اولین” بیو- چاپگر” سه بعدی دنیا را در این آزمایشگاه پیدا می کنید. در اینجا حدود 30 مهندس و زیست شناس با یکدیگر همکاری می کنند.

اما جوهر این چاپگر از چه ساخته شده است؟ جوهر آن از سلول های بنیادیِ
بافت های چربی یا مغز استخوان ساخته شده است. در آزمایشگاه بطری هایی وجود دارد که به واسطه آنها به نحوه کشت سلولها دسترسی پیدا می کنیم. زیرا برای تولید یک میلی متر بافت سلولی، باید میلیونها از آن را تولید کنیم. سپس ساختاری شبیه یک لوله ساخته می شود و آنگاه، سلولهای لایه لایه در یک ماده ژل مانند که حکم یک زهدان را دارد، قرار می گیرند. شکل آنها، توسط یک برنامه کامپیوتری مشخص می شود. ادامه بازی بر عهده طبیعت است : سلولها، خود خواهند توانست شکل یک بافت زنده را به خود بگیرند.

در این آزمایشگاه، بیو-چاپگر سه بعدی برای چاپ بخشهایی از ماهیچه های قلب، ریه و عروق خونی وجود دارد. “کیت مورفی” سرپرست آزمایشگاه می گوید: «اگر امکان خلق عروق خونی وجود نداشته باشد، در نتیجه محدودیتهایی خواهیم داشت. در حال حاضر تنها می توانیم بر روی سطوح میلی متری کار کنیم. اما روزی که بتوانیم شبکه ای ازعروق را روی سطح بزرگتری چاپ کنیم، آنگاه خواهیم توانست روی بافتهای بزرگتر نیز کار کنیم.»

مزیت عمده استفاده از فن آوری بیو-چاپگرها در عرصه پزشکی پیوند اندام این است که در سلولهایی که از بیماران گرفته می شود، احتمال رد عضو پیوندی صفر است. زیرا این سلولهای چاپ شده، دقیقا همان رفتاری را دارند که در بدن انسان دارند.

هدف اصلی این فن آوری این است که در آینده بتواند نقص و کمبودها در پیوند اندام را جبران کند. با این حال همچنان پژوهشها، تجربیات و مطالعات بالینی زیادی باید انجام شود و همه اینها به زمان نیاز دارد.

فن آوری بیو-چاپگرهای سه بعدی، در حال حاضر بیشتر مورد توجه صنعت دارو سازی است که از آن برای آزمایش برخی داروها بر روی بافتهای چاپ شده، استفاده می کند.

هنوز نمی دانیم این فن آوری تا چه اندازه در کم کردن تعداد مرگ افردای که بر اثر پیدا نکردن عضو پیوندی، جان خود را از دست می دهند، تاثیر خواهد داشت. همچنان باید به سوی جهان آینده نظر داشت. شاید روزی بتوانیم یک انسان کامل به صورت سه بعدی چاپ کنیم.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.