خبر فوری
This content is not available in your region

برکناری فرمانده نیروی زمینی ارتش کنگو به اتهام مشارکت در قاچاق اسلحه

نظرها
برکناری فرمانده نیروی زمینی ارتش کنگو به اتهام مشارکت در قاچاق اسلحه
اندازه متن Aa Aa

دولت کنگو و شورشیان موسوم به «ام ۲۳»، هر دو مدعی کنترل شهر سِیک در ۲۷ کیلومتری گوما هستند.

شورشیان ‌ام ۲۳ از روز دوشنبه شهر گوما را به تصرف خود در آورده‌اند. ژان ماری روینگا، رهبر این گروه اعلام کرده است با وجود درخواست بسیاری از روسای دول آفریقایی، تا زمان آغاز مذاکره مستقیم با ژوزف کابیلا، رئیس جمهوری کنگو، این شهر را تخلیه نمی‌کنند.

درگیری‌ها میان دولت و شورشیان در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو و به ویژه تعلیق فرمانده نیروی زمینی ارتش این کشور به اتهام مشارکت در قاچاق اسلحه، باعث شده است تا عملکرد دولت بیش از پیش مورد انتقاد قرار گیرد. یکی از ساکنان کینشازا می گوید: « من عملکرد دولتمان را منفعلانه می‌بینم. دولت باید ارتش را بسیار پیش از این‌ها، آن زمانی که مورد تهدید بودیم، اصلاح می‌کرد. آن‌ها بایستی ارتش را برای یک حمله قریب الوقوع نوسازی می‌کردند.»

رویارویی نظامی مجدد در جمهوری دموکراتیک کنگو، اپوزیسیون دولت ژوزف کابیلا را هم بار دیگر به میدان آورده است. برونو مَوونگو، دبیر کل حزب اتحاد برای دموکراسی و پیشرفت اجتماعی، جریان اصلی مخالفان دولت، ژوزف کابیلا را مسئول اصلی نابه سامای‌های فعلی در کنگو دانسته است. اتین تشیسکدی، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۱همواره مدعی تقلب در جریان این رقابت سیاسی از سوی آقای کابیلا است.

ژوزف کابیلا، فرزند لوران کابیلا از سال ۲۰۰۱ تا کنون مقام ریاست جمهوری دموکراتیک کنگو را در اختیار دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.