خبر فوری
This content is not available in your region

درگیری ناتمام و مذاکرات نامشخص در جمهوری دموکراتیک کنگو

نظرها
درگیری ناتمام و مذاکرات نامشخص در جمهوری دموکراتیک کنگو
اندازه متن Aa Aa

با پایان یافتن مهلت دو روزه شورشیان «‌ام ۲۳»، ارتش جمهوری دموکراتیک کنگو آمادۀ بازپس گیری شهر گوما در شرق این کشور می‌شود.

متمردین ارتش جمهوری دموکراتیک کنگو، پس از نقض توافقنامه صلح در ۲۳ مارس ۲۰۰۹ که دولت را مسبب آن دانستند، عنوان شورشیان «‌ام ۲۳» را به خود گرفتند.

فرانسوا اولانگا، از فرماندهان ارشد ارتش جمهوری دموکراتیک کنگو از شورشیان به عنوان خائنین نام می برد و می گوید:«به ما حمله شده است و ما باید با این حملات مقابله کنیم. کنگو نگران نیست. این ارتش است که توسط این خائنین دچار دردسر شده است.»

از جمهوری دموکراتیک کنگو با منابع غنی، به عنوان کشوی نام برده می‌شود که صحنۀ تبلور«جنگ جهانی» در قاره آفریقاست.

سازمان ملل متحد، اوگاندا و روآندا را به حمایت از شورشیان «‌ام ۲۳» متهم می‌کند، اتهامی که شورشیان رد می‌کنند.

همزمان گفته می‌شود سرهنگ «سلطانی ماکِنگا»، رهبر شورشیان ۲۳ مارس، برای مذاکره عازم اوگاندا شده است.

رهبران چهار کشور اوگاندا، روآندا، کنیا و تانزانیا به شورشیان «‌ام ۲۳» مهلتی دو روزه داده بودند تا از شهر گوما واقع در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو خارج شوند. آنان همزمان از ژوزف کابیلا، رئیس جمهوری دموکراتیک کنگو که برای اولین بار با شورشیان دیدار داشت خواسته بودند تا ‌به خواسته‌های شورشیان گوش فرا دهد.

از زمان آغاز موج جدید درگیری در ماه آوریل، شورشیان «‌ام ۲۳» باعث آوارگی حدود ۵۰۰ هزار نفر شده‌اند.

خشونت‌ها و درگیریهایی که بین سالهای ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۳ میلادی در جمهوری دموکراتیک کنگو روی داد حدود ۵ میلیون نفر کشته بر جای گذاشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.