خبر فوری
This content is not available in your region

انتشار گزارش تخلفات مالی کابل بانک افغانستان

نظرها
انتشار گزارش تخلفات مالی کابل بانک افغانستان
اندازه متن Aa Aa

گزارش منتشر شده در مورد رسوایی مالی در کابل بانک افغانستان، اعتماد به نظام مالی این کشور را از بین می برد.
 
سرمایه ای که دو سال پیش در سایه تخلفات مالی از دست رفت و بخشی از آن از بازار مسکن دوبی سر در آورد، آن هم در زمانی که این بخش از بازار دوبی متاثر از بحران اقتصادی جهانی بود.
 
بحران در کابل بانک دو سال پیش آغاز شد، وقتی که سهامداران، سرمایه بالغ بر نهصد میلیون دلار بانک را جابجا کردند و بانک وام های صوری را به شرکتهایی پرداخت که وجود خارجی نداشتند.
 
دراگو کوس، رئیس کمیته مشترک و مستقل تحقیق ضد فساد و ارزیابی می گوید:“935 میلیون دلار از طریق دستبرد و دستکاری در دفاتر وام از دست رفت، 66.2 میلیون دلار نیز به طرق دیگر از جمله پرداخت وام های صوری برداشت شد و دولت افغانستان می بایست جهت تضمین سپرده ها 825 میلیون دلار و برای نجات بانک هزینه کند.”
 
بازرسان و ماموران تحقیق می گویند مطمئن هستند که بخشی از سرمایه رفته را به بانک باز خواهند گرداند.
 
در بین مظنونان به سوء استفاده از سرمایه کابل بانک به جز روسای قبلی و فعلی، چهره های آشنایی همچون برادر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و نیز برادر معاون اول وی دیده می شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.