خبر فوری
This content is not available in your region

اعتراض جامعۀ مدنی مصر به افزایش اختیارات رئیس جمهوری آن

اعتراض جامعۀ مدنی مصر به افزایش اختیارات رئیس جمهوری آن
اندازه متن Aa Aa

مخالفت با حکم جدید محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در میان چهره های سرشناس آن کشور بیشتر شده است.

این حکم که اجازۀ لغو فرمان های رئیس جمهوری را از مسئولان قضائی سلب می کند، اختیارات بیشتری به او می دهد و تا زمان تشکیل پارلمان بعدی مصر معتبر است.

سه شنبه در میدان «تحریر» قاهره، پایتخت، مخالفان شناختۀ شدۀ دولت، هنرمندان، وکیلان و روزنامه نگارانی نیز در میان معترضان به افزایش اختیارات ریاست جمهوری حضور داشتند.

بعضی از هنرمندان مصری در گفت و گو با خبرنگار «یورونیوز» مخالفت خود را با افزایش اختیارات ریاست جمهوری ابراز کردند.

برخی معترضان مصری می گویند گروه «اخوان المسلمین» که محمد مرسی از شاخۀ سیاسی آن است، در پی کسب قدرت بیشتر است، نه حل مشکلات اقتصادی مصر.

اعتراض های شهروندان مصری پس از حکم پنج شنبۀ گذشتۀ رئیس جمهوری آن کشور آغاز شد. در حال حاضر عده ای از معترضان چادرهایی در میدان تحریر بر پا کرده اند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز، در گزارش خود از این میدان قاهره گفت: «چادرهای برپاشدۀ ده ها معترض در میدان تحریر نشان دهندۀ حضور طبقه های اجتماعی و نیروهای سیاسی مختلف در اعتراض های اخیر است. بازیگران، روزنامه نگاران و بسیاری دیگر با حضور خود خواستار آن هستند که محمد مرسی، سیاست حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق را تکرار نکند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.