خبر فوری
This content is not available in your region

آغاز محاکمه جمعی متهمان جنایت علیه بشریت در دوران حاکمیت نظامی آرژانتین

نظرها
آغاز محاکمه جمعی متهمان جنایت علیه بشریت در دوران حاکمیت نظامی آرژانتین
اندازه متن Aa Aa

رسیدگی به پرونده‌های نقض حقوق بشر دوران حاکمیت نظامی خورخه ویدلا در آرژانتین، روز چهارشنبه در شهر بوینوس آیرس، پایتخت آن کشور آغاز شد. در این دوران نزدیک به ۵۰۰۰ زندانی سیاسی از هواپیما به بیرون پرتاب شده‌اند.

محاکمه جمعی عاملان این اقدام برای نخستین بار انجام می‌شود و برای فعالان حقوق بشر در این زمینه موفقیت بزرگی به حساب می‌آید.

مادر یکی از قربانیان که خود از فعالان حقوق بشر است، گفت: «ما امروز جشن می‌گیریم. زیرا ما مادران، پدران، مادربزرگ‌ها و بستگان فکر نمی‌کردیم در این سن چنین روزی را ببینیم. ما جوانی را پشت سر گذاشته‌ایم، اما واقعا تصور نمی‌کردیم که بتواینم شاهد این روز تاریخی باشیم.»

در مجازات های جمعی موسوم به «پرواز مرگ» زندانیان و مخالفان رژیم ابتدا در دانشکدۀ مکانیک نیروی دریایی آرژانتین شکنجه و سپس از هواپیما به درون رودخانه «ریودلاپلاتا» پرتاب می‌شدند. ۶۸ نفر از جمله هشت خلبان به جرم نقش داشتن در پرواز‌های مرگ محاکمه می‌شوند.

آدولفو اسیسیلینگو، یکی از خلبانان پروازهای یاد شده در اعترافات خود گفته بود: «پرت کردن انسان هایی که در خواب بودند، نمی‌دانم چه بگویم! کسی را می‌شناسید که بتواند چنین واقعه ای را فراموش کند؟ ما انسان هستیم و کسانی که از هواپیما به بیرون پرت می‌کردیم، انسان بودند.»

خورخه ویدلا، از سالهای ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۰ در آرژانتین حکومت را در اختیار داشت و پس از کودتایی سمت ریاست جمهوری را بر عهده گرفته بود. بنا بر اعلام بعضی از سازمان های مدافع حقوق بشر در زمان حکومت او نزدیک به ۳۰ هزار نفر ناپدید یا کشته شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.