خبر فوری
This content is not available in your region

غارت اردوگاه آوارگان و بازگشت نیروهای دولتی به گوما در شرق کنگو

نظرها
غارت اردوگاه آوارگان و بازگشت نیروهای دولتی به گوما در شرق کنگو
اندازه متن Aa Aa

پس از خروج شورشیان گروه «۲۳ مارس» از شهر تصرف شدۀ گوما در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو عده‌ای از آن‌ها شنبه شب به یک اردوگاه آوارگان حمله کردند.

این شورشیان پیش‌تر بعضی اموال ساکنان نقاطی از گوما را به غارت برده بودند.

به گفتۀ مسئولان اردوگاه آوارگان، مهاجمان مسلح که لباس نظامی به تن داشته‌اند، به بعضی از زنان تعرض کردند و بعضی از کودکان را با خود برده اند. آن ها مواد غذایی، پول و لباس‌های ساکنان را نیز به غارت برده‌اند.

اردوگاه آوارگان موسوم به «موگونگای ۳» با حداکثر ۳۵ هزار ساکن در نزدیکی شهر گوما قرار دارد.

با خروج شورشیان گروه ۲۳ مارس نیروهای پلیس و ارتشیان کنگو به شهر برگشته و در بعضی نقاط نیز ساکنان محلی به شادی و پایکوبی پرداختند.

نیروهای مسلح این گروه نزدیک دو هفته قبل گوما را تصرف و تهدید کرده بودند که به سوی کینشاسا، پایتخت، پیش خواهند رفت. با وساطت چند کشور آفریقایی برای توقف اقدام های نظامی و سپس استقرار نیروهای ارتش کنگو در نزدیکی شهر تصرف شده شورشیان از آن خارج شدند.

این گروه از افراد مسلحی تشکیل شده که به قبیلۀ آفریقایی «توتسی» تعلق دارند. آن‌ها پیش‌تر عضو ارتش کنگو بودند، اما از آن جدا شدند و در سال جاری میلادی (۲۰۱۲) گروه ۲۳ مارس را تشکیل دادند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.