خبر فوری

پرونده کلاهبرداری و ربودن کودکان آفریقایی در چاد و فرانسه

پرونده کلاهبرداری و ربودن کودکان آفریقایی در چاد و فرانسه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

امدادگران یک سازمان خیریه فرانسوی به نام “زویی آرک” روز دوشنبه در پاریس به اتهام کلاهبرداری محاکمه شدند. اما پیشینه ماجرا به 5 سال پیش بر می گردد.

آنها سال 2007 هنگام سوار کردن 103 کودک آفریقایی بر هواپیما در کشور چاد در آفریقای مرکزی دستگیر شند. در حالیکه ادعا می کردند این کودکان یتیم هستند و مقدمات فرزند خواندگی شان را در فرانسه فراهم کرده اند. موضوعی که افکار عمومی را در فرانسه و چاد تکان داد.

اما تحقیقات نشان داد این کودکان نه یتیم و نه از منطقه خشونت زده دارفور سودان، بلکه فرزندان خانواده های اهل چاد هستند. اریک بروتو و دوست دخترش امیلی لولوش دست اندرکاران اصلی سازمان خیریه که در حال حاضر در آفریقای جنوبی هستند روز چهارشنبه بطور غیابی در پاریس محاکمه شدند.

گروه وکلای آنها امیدوارند با وجود پخش فیلمهای دیدار آنها با مادران سودانی که در تلویزیون فرانسه نمایش داده می شود، بتوانند از موکلانشان دفاع کنند، در حالیکه شناسنامه برخی از این کودکان به وضوح نشان می دهد والدینشان در جنگ داخلی سودان کشته شده اند.

چهار نفر از کارمندان این سازمان خیریه اکنون با اتهام دستگاه قضایی فرانسه مواجه هستند. یکی از آنها آلن پلی گا می گوید با نیت خیر وارد اینکار شده است. او می گوید:“وقتی ما را از زندان آزاد کردند چیزهای زیادی شنیدیم ما همه کار می کردیم، روزی 12 تا 14 ساعت و هر کس کار خودش را بطور جداگانه انجام می داد.”

اریک بروتو و امیلی لولوش دو بنیانگذار این سازمان خیریه در چاد به اتهام آدم ربایی به هشت سال زندان با اعمال شاقه محکوم شدند. کمی بعد به فرانسه انتقال داده شده و توسط رییس جمهوری چاد عفو شدند.

اما کسی نمی داند چه بر سر 103 کودک آمده است، حتی وبسایت این سازمان خیریه هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.