خبر فوری
This content is not available in your region

احضار سفیران اسرائیل در اروپا به دلیل برنامۀ جدید شهرک سازی

احضار سفیران اسرائیل در اروپا به دلیل برنامۀ جدید شهرک سازی
اندازه متن Aa Aa

انتقاد کشورهای اروپایی از اسرائیل به دلیل تصمیم ساخت ۳۰۰۰ واحد مسکونی جدید در بخش‌های اشغالی کرانۀ باختری رود اردن و شرق بیت المقدس افزایش یافته است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از طرح جدید خانه سازی اسرائیل برای یهودیان انتقاد کرد و چند کشور اروپایی مانند بریتانیا، فرانسه، دانمارک و سوئد سفیران اسرائیل را در پایتخت های خود احضار کرده‌اند.

کارل بیلت، وزیر امور خارجه سوئد، در باره تصمیم اسرائیل برای ادامه سیاست شهرک سازی گفت: «ما سفیر اسرائیل در استکهلم را به وزارت خارجه فراخواندیم تا نظرمان را در باره موضوع خانه سازی‌های جدید به او اطلاع بدهیم. همکاران ما در لندن و پاریس نیز همین کار را کرده‌اند. همراه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا ما اقدام‌های بعدی را بررسی می کنیم. اما شتابزدگی در تصمیم گیری در این زمینه معقول نیست.»

دولت اسرائیل در واکنش به رأی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ارتقای جایگاه «فلسطین» به «کشور ناظر غیرعضو» از خانه سازی‌های جدید و ضبط مالیات فلسطینیان مناطق اشغالی خبر داده است.

مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه، نهم آذر ماه سال ۱۳۹۱ با ۱۳۸ رأی موافق، نه رأی مخالف و ۴۱ رأی ممتنع جایگاه فلسطینیان را ارتقاء داد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.