خبر فوری

جشنواره فیلم مراکش آغاز شد

جشنواره فیلم مراکش آغاز شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مراکش جمعه شب آغاز شد و ستارگانی که بر روی فرشهای قرمز قدم گذاشتند نوید جشنواره ای پربار را دادند.

باران و سرما هم نتوانست مانع از حضور پرشور علاقمندان به سینما در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم مراکش شود. فرصت ویژه ای که در اختیار آنها قرار گرفته است تا ستارگان مشهوری را که فقط بر روی پرده سینما قابل مشاهده بودند از نزدیک ببینند.

مراسم افتتاحیه با تقدیر ویژه از ایزابل هوپر، هنرپیشه مشهور فرانسوی همراه بود.

ایزابل هوپر با حضور در بیش از نود فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی یکی از موفقترین هنرپیشه های فرانسوی است.
او علاوه بر جایزه اسکار، جوایزی از جشنواره های معتبری مثل کن، جشنواره برلین، جایزه سزار و جشنواره ونیز دریافت کرده است.

مردم مراکش همواره شیفته فیلمهای هندی بوده اند. تفاوت زبان و اختلافهای فرهنگی مانعی بر سر این راه نیست و استقبال از ستارگان سینمای بالیوود در مراکش مثل همیشه بود.

شاهرخ خان، هنرپیشه سرشناس هندی می گوید: «به نظر من ویژگی منحصر بفرد سینمای هند هیجان، پرزرق و برق بودن و سرعت آن است. این خصوصیات است که سینمای هند را ویژه و متفاوت کرده است. اگر شما بتوانید این خصوصیات را با شیوه داستانگویی فیلمهای هندی همراه کنید به طوری که مردم سراسر دنیا آن را بفهمند، قادر خواهید بود که سینمای هند را در سراسر جهان جا بیندازید. مردم جهان با آغوش باز از فیلم شما استقبال می کنند. همان طور که می بینیم چنین اتفاقی در مراکش، دوبی و جنوب شرقی آسیا افتاده است. تفاوت زبان مانعی نخواهد بود.»

هریتیک روشن، هنرپیشه 38 ساله هندی که در کنار آمیتاب باچان، ستاره بزرگ سینمای هند، ایستاده است می گوید: «امیدوارم روزی بتوانم به نیمی از چیزی که این مرد به آن رسیده است برسم. او همیشه من را به حرکت وامی دارد. حتی سکوت او هم معنی دارد. او نیاز نیست چیزی گوید. وقتی کنار او ایستاده ام و او سکوت می کند، باز هم من احساس می کنم که تحت تاثیر قرار گرفته ام.»

صنعت سینمای هند در کنار هالیوود از نظر شمار فیلمهای تولیدی در جهان بی نظیر است. سینمای هند امیدوار است با حضور در جشنواره های بین المللی مثل جشنواره فیلم مراکش، مخاطبان جدیدی از سراسر دنیا پیدا کند و این هنر-صنعت را بیش از گذشته صادر کند.

کوثر وکیل، گزارشگر یورنیوز در محل برگزاری مراسم افتتاحیه به سراغ شماری از ستارگان سینما که در این مراسم حضور داشتند رفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.