خبر فوری

توافق فرانسه و ایتالیا برای احداث تونل در کوههای آلپ

توافق فرانسه و ایتالیا برای احداث تونل در کوههای آلپ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه در شهر لیون، میزبان ماریو مونتی نخست وزیر ایتالیا بود.

یکی از مهم ترین محورهای گفتگوهای اولاند و مونتی، احداث تونل در کوه های آلپ برای برقراری خط آهن سریع السیر لیون تورین بود، طرحی که هزینه آن دست کم هشت و نیم میلیارد یورو برآورد می شود.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان کنفرانس خبری پس از مذاکرات با اشاره به اهمیت این خط آهن سریع السیر گفت:” ما همچنین برای هدایت برخی از سیاست ها در مقیاس اروپایی تفاهم داریم، پروژه خط آهن تورین لیون در چارچوب این همگرایی قرار دارد.”

طرح احداث راه آهن میان لیون و تورین از سال ۱۹۹۱ میلادی آغاز شده و قرار بود که این مسیر از سال ۲۰۲۵ مورد بهره برداری قرار گیرد اما هم اکنون پیش بینی می شود که این پروژه پیش از سال ۲۰۲۸ وارد شبکه ریلی دو کشور نشود.

همزمان حدود ۳۰۰ نفر از مخالفان احداث تونل در کوه های آلپ برای احداث این خط آهن در شهر لیون تظاهرات کردند. مخالفان معتقدند که ساخت این تونل در شرایط حاضر، تنها هزینه ای زائد است و به علاوه، محیط زیست و منابع آب منطقه را تهدید می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.