خبر فوری

جایگاه رییس جمهوری اسلوونی از دید مردم این کشور

جایگاه رییس جمهوری اسلوونی از دید مردم این کشور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

علیرغم پیروزی نامزد مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری اسلوونی آنهم با کسب بیش از دو سوم آراء، جو حاکم بر خیابانهای لوبلیانا، پایتخت نسبت به روزهای قبل تفاوت زیادی نداشت.

جراید و رسانه های این کشور با اختصاص عناوین نخست خبری خود به این موضوع و مطرح کردن جایگاه قانونی رییس جمهوری در اسلوونی، چالش اصلی بورات پاهور را بحران مالی منطقه یورو و آسیب پذیری اقتصاد نوپای این کشور دانسته اند.

یک شهروند بازنشسته می گوید: “انتظار خاصی ندارم برای اینکه قدرت رییس جمهوری محدود است و او قادر به اعمال تغییرات وسیع نیست. او نیست که تصمیم می گیرد و تنها نماینده اسلوونی در برابر کشورهای دیگر است. قدرت او در داخل محدود است و تنها با وعده و وعید کاری جلو نمی رود. همه به ما وعده می دهند ولی در عمل کاری برایمان نمی کند.”

اما گوران ایسکریچ یکی دیگر از پایتخت نشینان نظر متفاوتی دارد. او می گوید: “از نتیجه بدست آمده راضی ام چون پیروزی او، پیروزی حزب من هم بشمار می آید. اما انتظار بالایی از او ندارم چون از نظر قانونی دست رییس جمهور خیلی باز نیست.”

در انتخابات روز یکشنبه این چهره سوسیال دمکرات و نخست وزیر پیشین موفق شد با کسب ۶۷ و چهار دهم درصد آرا، دانیلو تورک رییس جمهوری در قدرت اسلوونی را شکست دهد و حالا باید دید او چگونه خواهد توانست خود را برای مهار بحران اقتصادی فراگیر در این کشور دو میلیونی عضو منطقه یورو که ناراضیتی های بسیاری را در پی داشته است آماده کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.