خبر فوری
This content is not available in your region

بهبود اقتصاد و حل مناقشه با چین، اولویتهای مهم نخست وزیر جدید ژاپن

نظرها
بهبود اقتصاد و حل مناقشه با چین، اولویتهای مهم نخست وزیر جدید ژاپن
اندازه متن Aa Aa

شینزو آبه، رهبر حزب لیبرال دموکراتیک ژاپن به مقام نخست وزیری این کشور رسید. این حزب محافظه کار با برد در انتخابات پارلمانی توانست قدرت اجرایی کشور را در دست بگیرد.

حزب لیبرال دموکراتیک تاثیر زیادی در سیاست ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم دارد. این حزب تا همین سه سال پیش نزدیک به پنج دهه قدرت را در سرزمین آفتاب در سیطره خود داشت. این دومین بار است که آقای آبه به مقام نخست وزیری می رسد.

رقیب اصلی شینزو آبه، یوشهیکو نودا، نخست وزیر پیشین ژاپن و رهبر حزب دموکراتیک بود. آقای نودا بلافاصله پس از شکست حزبش در انتخابات، از رهبری حزب دموکراتیک استعفا داد.

نخست وزیر ژاپن می گوید هدف اصلی اش بهبود اقتصاد کشور است. اقتصاد ژاپن پنج سالی است که با رکود مواجه شده است. دغدغه دیگر شینزو آبه، حل مناقشه ژاپن با چین بر سر یک رشته جزایری است که دو کشور مدعی مالکیت برآنها هستند.

انتخاب آقای آبه بدلیل واکنشهای قبلی اش می تواند تنش بین دو کشور را افزایش دهد. وی گفته است که این جزایر بخشی از هویت سرزمین ژاپن هستند، سخنانی که چینیها را نگران می کند.

مناقشه چین و ژاپن بر سر هشت جزیره در شرق چین است. جزیره های که مسکونی نیستد اما از نقطه نظر استراتژیک اهمیت فوق العاده ای دارند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.