خبر فوری
This content is not available in your region

روحانیان پاکستانی حمله به بهیاران طرح واکسیناسیون را محکوم کردند

روحانیان پاکستانی حمله به بهیاران طرح واکسیناسیون را محکوم کردند
اندازه متن Aa Aa

روحانیان پاکستانی هم به کسانی پیوستند که حمله مسلحانه به کارکنان طرح واکسیناسیون را محکوم کرده اند.

در سه روز گذشته نه نفر در حمله به بهیاران مشارکت کننده در طرح واکسیناسیون فلج اطفال کشته شدند.

سازمان ملل که مجری این طرح بود پس از افزایش شمار کشته ها، برنامه واکسیناسیون کودکان را به حالت تعلیق درآورد.

مولانا امیر صدیق، یکی از روحانیان مسجد سرخ پاکستان می گوید: «ما هیچ مشکلی با واکسیناسیون فلج اطفال نداریم. کار زنان مشارکت کننده در این برنامه نوعی عبادت بود. به نظر من مقصر اصلی در مرگ آنها شکیل افریدی است.»

دکتر شکیل افریدی، پزشکی پاکستانی بود که به مقامهای آمریکایی در یافتن اسامه بن لادن کمک کرده بود. او که به جرم «خیانت» در پاکستان به زندان محکوم شده است، در برنامه ای مخفی زیر نظر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، مدیریت برنامه ای جعلی را برای واکسیناسیون به عهده داشت تا ماموران آمریکایی بتوانند محل اختفای اسامه بن لادن را شناسایی کنند.

کار دکتر افریدی جمع آوری نمونه خون کودکانی بود که در مجتمع مسکونی ابیت آباد زندگی می کردند. بعدا مشخص شد که اسامه بن لادن در این مجتمع مسکونی ساکن است.

اجرای این طرح ساختگی در خاک پاکستان خشم طالبان را از برنامه های مشابه به همراه داشت هر چند هنوز هیچ گروهی مسئولیت حملات اخیر به کارکنان طرح ریشه کنی فلج اطفال را نپذیرفته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.