خبر فوری
This content is not available in your region

آرژانتین خواستار مذاکره دوباره با بریتانیا بر سر جزایر فالکلند شد

نظرها
آرژانتین خواستار مذاکره دوباره با بریتانیا بر سر جزایر فالکلند شد
اندازه متن Aa Aa

همزمان با سی امین سالگرد جنگ بریتانیا و آرژانتین بر سر جزایر فالکلند، کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین در نامه‌ای سرگشاده، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا را باردیگر به مذاکره بر سر این جزایر فراخواند.

خانم فرناندز در نامه خود با اشاره به جنگ ۱۰ هفته‌ای سال ۱۹۸۲ میان دو کشور از حقوق آرژانتین برای در اختیار گرفتن این جزایر دفاع کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اما در پاسخ به این نامه، وی را به رفراندومی که قرار است در سالجاری میلادی برگزار شود، ارجاع داد و گفت: «آینده این جزایر باید توسط افرادی که قرار است در آنجا زندگی کنند، تعیین شود. هرزمان که نظر آنها را دراین باره جویا شدیم، گفته‌اند که ترجیح می‌دهند جزئی از بریتانیا باشند. همچنین امسال قرار است همه پرسی دراین باره برگزار شود و امیدوارم که رئیس جمهوری آرژانتین نتیجه این همه پرسی را به خوبی بشنود و ببیند که ساکنان جزایر فالکلند برای آینده خود چه چیزی را انتخاب می‌کنند. باتوجه به اینکه پیشتر بریتانیا را برگزیده‌اند، مطمئن هستم این بار نیز همین انتخاب را خواهند داشت.»

بریتانیا و آرژانتین برسر مالکیت جزایر فالکلند در سال ۱۹۸۲ به مدت ۷۴ روز با یکدیگر جنگیدند. این جنگ مرگ ۲۵۵ بریتانیایی و ۶۴۹ آرژانتینی را در پی داشت و در ‌‌نهایت آرژانتین در این نبرد شکست خورد. جزایر فالکلند در ۱۴ هزار کیلومتری لندن واقع شده‌اند و در حال حاضر جزئی از خاک بریتانیا به شمار می‌روند.