وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برلوسکونی: ترجیح می‌دهم در دولت بعدی وزیر اقتصاد باشم

برلوسکونی: ترجیح می‌دهم در دولت بعدی وزیر اقتصاد باشم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا اعلام کرد که ضمن اعلام اتحاد با حزب لیگ شمال در انتخابات نخست وزیری ماه آینده کشورش شرکت نخواهد کرد.

وی همچنین اظهار داشت که ترجیح می‌دهد در دولت بعدی جایگاه وزیر اقتصاد ایتالیا را دراختیار گیرد و بار دیگر از تجربیاتش را برای حل بحران اقتصادی این کشور استفاده کند.

نخست وزیر سابق ایتالیا گفت: «اگر آنها فکر می‌کنند که من در دولت سودمند خواهم بود، موقعیتی که می‌توانم در آن به بهترین شکل از تجارب خود استفاده کنم، حضور به عنوان وزیر اقتصاد خواهد بود. در این موقعیت اجازه خواهم داشت یکبار دیگر نشان دهم که به دنبال جاه طلبی سیاسی نیستم و گمان نمی‌کنم که سیاست و یا چیزهایی از این قبیل برای من مزایایی دارد.»

همچنین روبرتو مارونی، رهبر حزب لیگ شمال نیز اعلام کرد که وی قطعا نامزد انتخابات نخست وزیری ماه فوریه ایتالیا خواهد بود و برلوسکونی در این انتخابات شرکت نخواهد کرد.

فرانکو پاونچلو، تحلیلگر سیاسی می‌گوید: «این نوعی سپر برای برلوسکونی و متحدانش خواهد بود تا باردیگر بتوانند اتحادی جدید برقرار کنند. وی نمی‌تواند، مستقیما بگوید که باردیگر برای کسب سمت نخست وزیری ایتالیا اقدام خواهد کرد و اتحاد لیگ شمال نیز از وی حمایت می‌کند.»

بر اساس آخرین نظرسنجی ها حزب دموکرات به رهبری پیر لویجی برسانی با کسب حدود ۳۹ درصد، بیشترین بخت را برای کسب آراء در انتخابات ۲۴ و ۲۵ ماه فوریه خواهد داشت. همچنین در این نظرسنجی برای حزب «مردم وآزادی» به رهبری برلوسکونی ۲۸ درصد و برای ائتلاف ماریو مونتی کمتر از ۱۵ درصد آراء پیش بینی شده است.