وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پلیس ایرلند شمالی: همچنان با خشونت خیابانی برخورد خواهد شد

پلیس ایرلند شمالی: همچنان با خشونت خیابانی برخورد خواهد شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خشونتهای خیابانی در بلفاست، به علت به اهتزاز در نیامدن پرچم بریتانیا در ساختمان شهرداری، به چهارمین روز خود رسید.

مت بگات، رییس پلیس ایرلند شمالی، اعلام کرده که تا زمانی که معترضان در خیابانها هستند، نیروهای ضد شورش با آنها برخورد خواهند کرد.

در جریان اعتراضات یکشنبه شب، معترضان خواهان اتحاد ایرلند شمالی با بریتانیا، به سمت پلیس بمب‌های بنزینی، مواد منفجره‌ آتش‌بازی، بمب‌ دودزا، آجر و مصالح ساختمانی دیگر پرتاب کردند.

به گفته پلیس بلفاست، در جریان این درگیری‌ها از روز ۱۴ دی ماه تا کنون ۵۲ مامور پلیس زخمی و هفتاد نفر از مخالفان توسط پلیس دستگیر شده‌اند.

شهرداری بلفاست، از اواخر ماه دسامبر تصمیم گرفته که پرچم بریتانیا را در موقعیتهای خاص و تنها ۱۷ روز در سال بر بالای ساختمان شهردای نصب کند. به دنبال این تصمیم این شهر شاهد درگیری میان پروتستانهای هوادار اتحاد ایرلند شمالی با بریتانیا و پلیس ضد شورش بوده است.

سیاستمداران و رهبران کلیسا در کلیسای «مروین گیبسون» در ایرلند شمالی، مشغول گفت‌وگو هستند تا راه‌حلی پیدا کنند.

حدود سه دهه است که درگیری‌ها در ایرلند شمالی میان کاتولیکهای طرفدار یکپارچگی با جمهوری ایرلند و پروتستانهای هوادار اتحاد با بریتانیا وجود داشته است.

موافقتنامه صلح میان کاتولیک‌ها و پروتستان در سال ۱۹۹۸ میلادی امضا شده و با اینهمه درگیری‌ها و اعتراضات ادامه دارد.