وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

گفتگوی آنکارا با رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه

گفتگوی آنکارا با رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

به گفته مقامات ترکیه مذاکراه میان عبدالله اوجلان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به «پ کا کا» و مقامات دولتی این کشور آغاز شده است.

دولت ترکیه اعلام کرده است که یکی از مقامات دستگاه اطلاعاتی ترکیه با رهبر «پ کا کا» که از ده سال پیش محکومیت حبس ابد خود را می‌گذراند با این هدف که کرد‌ها سلاح‌های خود را زمین بگذارند، گفتگو می‌کند.

خبرنگار یورونیوز نظر “امید فیرات“، یک تحلیلگر و سیاستمدار سابق و فعال کرد را در این زمینه پرسیده و وی می‌گوید: «این بار دست کم ملاقات در سطح رئیس سازمان ملی اطلاعات است. کسی که در مقام معاون نخست وزیر است. معاون نخست وزیر یکی از نزدیک‌ترین و مهم‌ترین مقامات نزدیک به وی است. این نکته اهمیت این مذاکرات را نشان می‌دهد. این بار با گذشته فرق دارد، پیش از این مذاکرات مستقل از دولت انجام می‌شد، این بار نخست وزیر و دولت از آن اطلاع دارند و این البته برای طرف مقابل قانع‌کننده‌تر است.»

پس از تشدید درگیری های مسلحانه میان دو طرف در ۲۰۱۲ میلادی که منجر به مرگ ده‌ها سرباز در جنوب شرقی ترکیه شد، به نظر می‌رسد که در سال جدید رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه مصمم به حل بحران کرد‌ها و دولت این کشور است.

پیش از این مشاور ارشد آقای اردوغان، گفته بود که اتکا به راه حل نظامی تنها راه خروج از بحران و درگیری میان کرد‌ها و دولت ترکیه نیست.