خبر فوری
This content is not available in your region

امضای آتش بس بین شورشیان و دولت جمهوری آفریقای مرکزی

نظرها
امضای آتش بس بین شورشیان و دولت جمهوری آفریقای مرکزی
اندازه متن Aa Aa

شورشیان جمهوری آفریقای مرکزی و دولت این کشور در پی مذاکرات فشرده سه روزه در گابن نهایتا توافقنامه آتش بس امضاء کردند. میشل جوتادیا رهبر ائتلاف شورشیان “سِلِکا” که تنها در عرض چهار هفته کنترل شمال و شرق این کشور را بدست گرفته اند با فرانسوآ بوزیزه رییس جمهوری این کشور بر سر تشکیل یک دولت واحد موافقت کرد.

این مذاکرات با میانجیگری جامعه اقتصادی کشورهای مرکزی قاره آفریقا و از جمله
ادریس دبی رییس جمهوری چاد برگزار شد. او در این مورد گفت: “دولت جدید انتقالی که در آفریقای مرکزی تشکیل می شود نیازمند حمایت ما و منطقه است. این دولت به ابراز همبستگی نواحی و مناطق هم نیاز دارد.”

بدین ترتیب فرانسوآ بوزیزه تا پایان دوره ریاست جمهوری خود در سال 2016 بر مسند قدرت باقی خواهد ماند ولی نخست وزیر از سوی شورشیان منصوب می شود تا ظرف دوازده ماه آینده انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شود. ژنرال بوزیزه که زمانی (2003) خود با کودتا به قدرت رسیده بود حق منحل کردن دولت وحدت ملی را نخواهد داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.