خبر فوری
This content is not available in your region

آمریکا و اتحادیه اروپا از مداخله نظامی فرانسه در مالی پشتیبانی می کنند

نظرها
آمریکا و اتحادیه اروپا از مداخله نظامی فرانسه در مالی پشتیبانی می کنند
اندازه متن Aa Aa

متعاقب توافق الیزه و دولت مرکزی مالی، نیروهای ارتش فرانسه به همراه نیروهای چند کشور آفریقایی، مداخله نظامی در شمال این کشور را آغاز کردند. در همین حال آمریکا و اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای همکاری نظامی با فرانسه در خاک مالی و مبارزه با اسلامگرایان تندرو اعلام کرده اند.

گفته می شود ایالات متحده در زمینه های لجستیکی و پروازهای اطلاعاتی پهبادها به پاریس قول همکاری داده است.

همزمان دیوکوندا ترائوره رییس جمهوری موقت مالی روز جمعه در پیامی تلویزیونی خطاب به ملت این کشور گفت: “دولت تصمیم گرفته در تمام قلمرو کشور حالت فوق العاده اعلام کند. همه شهروندان چه زن، چه مرد باید خود را سرباز وطن بدانند و مانند یک سرباز رفتار کنند.”

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دولت مرکزی مالی برای مقابله با شورشیان اسلامگرا و بازپسگیری کنترل شهر“کونا” که بتازگی بدست آنها افتاده است دست به دامان پاریس شد. فرانسه از سازمان ملل خواسته روند اعزام سربازان آفریقایی به مالی را تسریع کند.

ژنرال عبد الرحمن بیبی مشاور عملیاتی و مستشار وزارت دفاع مالی در این مورد می گوید: “به بواسطه چارچوب پیش بینی شده در قطعنامه 2085 سازمان ملل از همه کشورهایی که مایل به یاری رساندن به مالی هستند خواسته شده تا هر یک بینند بطور مشخص به چه نحوی می توانند کمک کنند و چگونه در عملیات وارد شوند.”

اوضاع در کشور مالی از ماه مارس گذشته بحرانی شده و شورشیان اسلامگرا کنترل بخش قابل توجهی از خاک این کشور را بدست گرفته اند. طبق گزارش های سازمان ملل تداوم این چنینی اوضاع در این کشور آفریقایی می تواند منجر به وقوع یک فاجعه انسانی شود.