خبر فوری
This content is not available in your region

جمهوری چک: روز دوم و پایانی دور اول انتخابات ریاست جمهوری

نظرها
جمهوری چک: روز دوم و پایانی دور اول انتخابات ریاست جمهوری
اندازه متن Aa Aa

دور اول انتخابات ریاست جمهوری چک که از روز جمعه آغاز شده تا بعدازظهر شنبه ادامه پیدا خواهد کرد تا شهروندان این کشور برای اولین بار بعد از سقوط کمونیسم بطور مستقیم رییس جمهوری خود را انتخاب کنند.

تا سال 2008 و انتخاب مجدد و بحث برانگیز واتسلاو کلوز، رییس جمهوری از سوی سناتورها انتخاب می شد. عدم شفافیت در انتخاب و حواشی بوجود آمده موجب شد مقرر شود از آن به بعد انتخاب رییس جمهوری با رای مستقیم مردم صورت پذیرد.

مسئله ای که باعث شده در این دوره اشتیاق بیشتری بین بیش از هشت میلیون واجد شرایط رای دادن(از بین جمعیت یازده میلیونی جمهوری چک) برای مشارکت در تعیین سرنوشت سیاسی شان بوجود آید.

یکی از شهروندان می گوید: “از این نظر که مردم عادی هم می توانند حرف خود را بزنند خوشحالم. دیگر همه چیز در دست سیاستمداران نیست.”

شهروند دیگری معتقد است: “به نظرم خیلی شرم آور است که ما تازه به چنین مرحله ای رسیده ایم. البته این ویژگی چک هاست که همیشه در همه چیز آخرین باشند. این انتخابات در کل خیلی درهم و برهم هم هست برای اینکه بعضی از نامزدها به نظرم مثل دلقک هستند.”

این انتخابات از جهاتی برای اروپا هم دارای اهمیت است چرا که میلوژ زِمَن و یان فیشر دو نامزد اصلی این انتخابات که هر دو زمانی پست نخست وزیری را در جمهوری چک برعهده داشته اند و اتفاقا سابقه عضویت در حزب کمونیست هم در کارنامه هر دویشان دیده می شود بر خلاف واتسلاو کلوز رییس جمهوری فعلی گرایشات و نظرات مثبتی نسبت به فلسفه وجودی اتحادیه اروپا دارند.

اگر هیچیک از کاندیداها نتواند حائز اکثریت آرا شود دور دوم این انتخابات در روزهای 25 و 26 ژانویه برگزار خواهد شد.