وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پاریس به شکست عملیات نظامی در سومالی اعتراف کرد

پاریس به شکست عملیات نظامی در سومالی اعتراف کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با شکست عملیات آزادسازی یک گروگان فرانسوی، ژان ایو لُدریان وزیر دفاع این کشور ضمن دفاع تلویحی از این عملیات، اعتراف کرد که قدرت گروه اسلامگرای الشباب در جنوب سومالی فراتر از حد انتظار بوده است.

او که همچنان عملیات مزبور را تنها راه مشخص شدن وضعیت دُنی الکس که به اعتقاد پاریس در این عملیات نافرجام توسط تروریست ها کشته شده، می دانست در یک برنامه تلویزیونی گفت: “مقاومت بسیار بیشتر از آنچیزی بود که انتظارش را داشتیم بویژه سلاح های سنگینی که تروریست ها از آن بهره می بردند خارج از حد تصورات ما بود. شرایط غیرانسانی تحمیل شده به دُنی الکس طی سه سال و نیم و مذاکرات بی نتیجه و اطمینان ما به محل نگهداری از گروگان، شرایط اجرای این عملیات را فراهم آورد. من معتقدم که این وظیفه ما بود که مداخله کنیم.”

فرد گروگان یکی از ماموران اطلاعاتی فرانسه بود که در ژوئیه سال 2009 توسط عوامل گروه الشباب از هتل محل اقامتش در موگادیشو ربوده شد.

علیرغم اینکه پاریس اعتقاد دارد او در این عملیات نافرجام کشته شده است گروه الشباب ادعا می کند او را همچنان زنده در اختیار دارد و بزودی تصمیم نهایی را در مورد سرنوشت او اتخاذ خواهد کرد.