خبر فوری

پشتیبانی ارتش بریتانیا از سربازان فرانسه در مالی

پشتیبانی ارتش بریتانیا از سربازان فرانسه در مالی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک فروند هواپیمای ترابری متعلق به ارتش بریتانیا به یاری رسانی به سربازان فرانسه در مالی اختصاص یافت.

دولت بریتانیا پیش از این اعلام کرده بود که تحویل این هواپیما برای آن صورت می‌گیرد که ارتش فرانسه بتواند نیرو و تجهیرات نظامی را راحت‌تر به مالی واقع در شمال غرب آفریقا انتقال دهد.

بریتانیا یکی از نخستین کشورهای اروپایی است که به پشتیبانی نظامی برای نبرد با اسلامگرایان در مناطق گائو، کونا، دوئنتزا و لره آمده است.

از سویی دیگر لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه با اشاره به دخالت نظامی در ناآرامی های مالی گفت: «با توجه به درگیر بودن مستقیم فرانسه در این ماجرا، این تنها مساله‌ای برای چند هفته خواهد بود و پس از آن می‌توانیم به عنوان پشتیبان عمل کنیم با این حال قصد ماندن برای همیشه نداریم.»

شورشیان اسلامگرا که خواستار اجرای احکام شریعت در مالی هستند، مناطق قابل توجهی در شمال مالی را به تصرف خود درآورده‌اند.

مردم دیگر مناطق این کشور به دلیل هراس از شورشیان از حضور نظامیان اروپایی استقبال کرده‌اند. یکی از شهروندان مالی می‌گوید: «ما از فرانسوی‌ها به خاطر اینکه به کمکمان در این نبرد آمده‌اند استقبال می‌کنیم. ما می‌خواهیم که آنان تا زمانی که آزادی در شمال کشورمان بر قرار نشده دست از این کمک برندارند.»

فرانسه به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار بررسی اقدام نظامی این سازمان در مالی شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.