وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

فرانسوا اولاند: تروریستها را نابود می کنیم

فرانسوا اولاند: تروریستها را نابود می کنیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، در دیدار روز سه شنبه خود از امارات متحده عربی، از عزم جزم کشورش در مبارزه با اسلامگرایان در غرب آفریقا، خصوصا کشور مالی خبر داد.

وی در کنفرانس خبری دوبی، گفت:«می پرسید، اگر تروریست ها را به چنگ بیاوریم با آنان چکار می کنیم؟ آنها را نابود می کنیم، اگر ممکن شد زندانی اشان می کنیم تا مطمئن شویم که در آینده خطری از ناحیه آنان متوجه کسی نخواهد بود. ما درگیر عملیاتی هستیم که هدفش دفاع از خط مقدم نیست. در ضمن کدام خط مقدم؟ در وسط مالی خط مقدمی وجود ندارد؟»

سربازان و جنگنده های فرانسه پنج روز است که در کنار نیروهای دولتی مالی، شورشیان اسلامگرای این کشور را هدف قرار می دهند.

بخش اعظم اراضی مالی در شمال در کنترل شورشیان اسلامگرا و مناطق کوچکتری نیز در کنترل شورشیان سکولار قوم طوارق قرار دارد.

شورشیان علاوه بر چند شهر در شمال، کنترل شهر «دیابالی» در ۴۰۰ کیلومتری باماکو، پایتخت مالی، را نیز در دست گرفته اند. جنگنده های فرانسوی دوشنبه شب مواضع شورشیان را در این شهر هدف قرار دادند.

به نظر می رسد، فرانسه برای پیروزی در نبردی که وارد آن شده به جز جنگنده های میراژ و رافال نیاز به نیروی پیاده نظام نیز دارد.

از این رو فرانسه درصدد است شمار نیروهای نظامی خود در مالی را از ۷۵۰ نفر به ۲ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش دهد.