خبر فوری
This content is not available in your region

وزیر دفاع فرانسه: نبرد مالی نبردی طولانی خواهد بود

نظرها
وزیر دفاع فرانسه: نبرد مالی نبردی طولانی خواهد بود
اندازه متن Aa Aa

وزیر دفاع فرانسه در ششمین روز مداخله نظامی این کشور در مالی و همزمان با اعزام خودروهای زرهی فرانسه برای آزادسازی شهر«دیابالی»، نبرد مالی را نبردی طولانی خواند.

هدف از اولین عملیات زمینی مشترک با سربازان مالی در روز چهارشنبه، خارج کردن این شهر از کنترل شورشیان اسلامگرای منتسب به القاعده است.

مقصد نهایی نیروی پیاده نظام فرانسه، با پشت سرگذاشتن باماکو، پایتخت، ابتداء شهر «نینو» و سپس دیابالی است.

فرانسه که تاکنون با جنگنده های میراژ و رافال مواضع شورشیان اسلامگرا را هدف قرار می داد با افزایش شمار پیاده نظام خود و به حرکت در آوردن آنها درصدد پیروزی در جنگی است که به گفته وزیر دفاع فرانسه جنگی کوتاه مدت نخواهد بود.

ژان ایو لو دریان می گوید:«نسبت به هفته گذشته در موقعیت بهتری قرار داریم اما نبرد ادامه دارد و نبردی طولانی خواهد بود. صادقانه اگر بگویم، هدف اطمینان یافتن از حاکمیت مالی بر تمامیت ارضی خود است.»

شورشیان اسلامگرا با تفوق بر شورشیان سکولار قوم طوارق و کنترل بخش بزرگی از شمال مالی، باماکو، پایتخت، را در جنوب تهدید می کردند.

از این روی پایتخت نشین ها از عملیات نظامی فرانسه علیه شورشیان اسلامگرا حمایت و آن را مایه «آزادی» و «اتحاد جمهوری مالی» و «ریشه کن شدن همیشگی تروریست ها و قاچاق مواد مخدر» می دانند.

مالی تا کودتادی نظامی سال گذشته میلادی و استیلای اسلامگرایان در شمال، از دموکراسی و امنیت نسبی اجتماعی برخوردار بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.