خبر فوری

بیخانمانی و اجرای احکام شریعت با بریدن دست در مالی

بیخانمانی و اجرای احکام شریعت با بریدن دست در مالی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با استیلای شورشیان اسلامگرای منتسب به القاعده بر شورشیان سکولار قوم طوارق در شمال مالی، بسیاری از ساکنان این ناحیه بیابانی آن را به مقاصد امن تر ترک می کنند.

علاوه بر تهدیدات جانی، گرسنگی و بیخانمانی، معضلات دیگری نیز ساکنان مالی را در شمال این کشور تهدید می کند.

زنی که از شمال مالی گریخته می گوید:«ما را کتک زدند و مورد تجاوز قرار دادند.»

تخمین زده می شود بیش از 330 هزار نفر در شمال از خانه و کاشانه خود آواره گردند.

مارکسیه مراکادو، سخنگوی یونیسف می گوید:«شمار افراد بیخانمان بالاست اما نگرانی عمده ما کودکانی هستند که از خانواده هایشان جدا شده اند و همین امر آنان را در برابر انواع سوء استفاده ها، از جمله به اجبار به مزدوری گرفته شدن و خشونت های جنسی آسیب پذیر می سازد.»

شورشیان اسلامگرا خواهان جاری شدن احکام شریعت در مالی هستند و در مناطق تحت کنترل خود احکام خود از جمله شلاق زدن و قطع دست و پا را اجراء می کنند.

سلیمانه ترائوره، مردی است که اسلامگرایان به ظن این که او جاسوسی است از جانب دولت مستقر در باماکو، پایتخت، دست راست او را بریدند.

او می گوید:«با تمام توان فریاد زدم. با گریه خدا را فریاد زدم. هیچ توجه و نگاهی به من نکردند. فقط با موبایلهایشان و در حالی که دستم را می بریدند از من فیلم گرفتند. وقتی که از نا افتادم و فریادم به خاموشی گرایید دست بریده ام را نشانم دادند. با چشمانی نیمه باز به هوش بودم. اسمم را پرسیدند، آب سردی بر سرم ریختند و بعدش به بیمارستان بردندم.»

سلیمانه که روزی راننده کامیون بود اکنون دستی برای چرخاندن فرمان ندارد و با فروش بنزین به رانندگان دیگر امرار معاش می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.