خبر فوری
This content is not available in your region

تصرف شهر دیابالی، نقطه عطفی در عملیات سروال فرانسه در مالی

تصرف شهر دیابالی، نقطه عطفی در عملیات سروال فرانسه در مالی
اندازه متن Aa Aa

نیروهای نظامی فرانسه به همراه ارتش مالی، کنترل سه شهر دیگر مالی را از دست شورشیان اسلامگرای این کشور خارج کردند.

فرانسه با قطعنامه سازمان ملل متحد و پیش از آن که خودروهای زرهی و نیروهای پیاده نظامش را به حرکت در آورد، با جنگنده های خود و از هوا مواضع شورشیان را هدف قرار می داد.

با کنترل شهر «سِوره»، و دو شهر «دیابالی» و «دوئنزا» در روز دوشنبه، نیروهای فرانسوی و مالی در کنار هم به سوی شهر کلیدی و مهم «تیمبُکتو» پیشروی می کنند.

شورشیان اسلامگرا که تا به امروز کنترل بخش بزرگی از مالی را در اختیار دارند، درصدد جاری ساختن احکام شریعت در این کشور آفریقایی هستند.

یکی از ساکنان منطقه می گوید:«واقعا گیر افتاده و در عذاب بودیم، تردد نمی توانستیم بکنیم، شورشیان به روستا حمله کرده بودند. شب و روز بمباران بود و هیچ کس نمی توانست بیرون بیاید. گرسنه بودیم و ابدا چیزی برای خوردن نداشتیم، هیچ چیز.»

فرانسوا شینیاک، خبرنگار یورونیوز، ضمن گزارش از دیابالی، کنترل این شهر را نقطه عطفی در عملیات نظامی فرانسه در مالی، موسم به سروال، می داند و می گوید:«با تصرف شهر دیابالی، به احتمال زیاد عملیات سروال، بُعد جدیدی به خود می گیرد. اکنون و با ایجاد امنیت در جناح غرب خود، نیروهای فرانسوی و آفریقایی با اطمینان بیشتری به پیشروی رو به شمال خود ادامه می دهند.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.