وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل مطابق نظرسنجی هایِ پایِ صندوق های رای

نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل مطابق نظرسنجی هایِ پایِ صندوق های رای
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

 
نخستین نتایج انتخابات پارلمانی زودهنگام اسرائیل مطابق با نتایج نظر سنجی‌های پای صندوق‌های رای، حاکی از پیروزی جریان‌های راستگرا در تصاحب اکثریت ۱۲۰ کرسی کِنِسِت، پارلمان اسرائیل، است.
 
ائتلاف احزاب لیکود و اسرائیل بیتنو، به رهبری بنیامین نتانیاهو با کسب ۳۱ کرسی در کِنِسِت، پیشتاز این انتخابات است.
 
حزب میانه رو جدید التاسیس «ییش آتید»، به رهبری یائیر لپید، با فرستادن ۱۹ نماینده به مجلس نمایندگان، شروعی قدرتمند در عرصه سیاسی اسرائیل را تجربه کرد.
 
حزب کارگر، جریان اصلی چپ میانه اسرائیل، که از بدو تاسیس این کشور، یا بر مسند قدرت بوده و یا قوی‌ترین جریان اپوزیسیون را تشکیل می‌داده، نتوانست بیش از ۱۷ کرسی را در این انتخابات از آن خود کند. رهبری این حزب در حال حاضر بر عهده خانم شلی یاخیموویچ قرار دارد.
 
 
حزب راستگرای افراطی و به شدت مذهبی «خانه یهودی»، با کسب ۱۲ جایگاه در پارلمان، نشان داد که سخنان آتشین نفتالی بنت، رهبر این حزب، توانسته پایگاهی بزرگ، دستکم در میان شهرکنشینان اسرائیل برای این جریان نوظهور ایجاد کند.
 
جریان راستگرا، مذهبی و محافظه کار شاس ۱۱ نماینده به کِنِسِت فرستاد. الی یشای، رهبر این حزب شاهد ظهور رقبای جدید و قدرتمندتری در راست افراطی کشورش است.
 
«هتنوعا»، حزب میانه روی جدیدی که اخیرا توسط خانم تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه سابق بنا نهاده شده است هم ۷ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داد.