خبر فوری

بریتانیا اتحادیه اروپا را با دست پس می زند با پا پیش می کشد

بریتانیا اتحادیه اروپا را با دست پس می زند با پا پیش می کشد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه، از سیاست کلان و خواست‌های کشورش از اتحادیه اروپا پرده برداشت و از برگزاری یک همه پرسی در خصوص ‘ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا’ خبر داد.

وی گفت:«امروز، بدلایل مختلف، سرخوردگی عمومی از اتحادیه اروپا بیشتر از هر زمان دیگر است. مردم احساس می‌کنند اتحادیه اروپا رو به سمتی می‌رود که آنها نمی‌خواهند. مردم از آنچه آنان دخالت و اعمال قوانین و مقررات غیرضروری در حیات ملی ما می‌بینند خشمگین هستند و می‌پرسند، ضرورت این کار چیست؟ بدین سبب من موافق برگزاری رفراندوم هستم. به مواجهه با این موضوع، شکل بخشیدن به آن و در دست گرفتن محور این بحث باور دارم و به امید این نمی‌نشینم که شرایط دشوار خود بخود رفع خواهد شد.»

همزمان و برغم این که آقای کامرون آینده بریتانیا را جدای از اتحادیه اروپا ندید اما خواهان امتیاز و نرمش بیشتر بروکسل در برابر مطالبات لندن شد.

وی گفت:«همزمان باید در خصوص تاثیرگذاری بریتانیا در مذاکرات بین المللی بسیار محتاطانه بیاندیشیم. تردیدی نیست که ما در مراوده با واشنگتن، پکن و دهلی از این روی پرقدرت ظاهر می‌شویم که در داخل اتحادیه اروپا بازیگری قدرتمندیم که به موضوع امنیت و شغل بریتانیا و بریتانیایی‌ها گره خورده است. می‌دانم کسانی دست یافتن به آنچه من ترسیم کرده‌ام را ناممکن خواهند دانست، اینکه اگر ما ۴۰ سال با اروپا راحت نبوده‌ایم هیچ وقت نیز نخواهیم بود. اما من از چنین نگرشی چه برای بریتانیا و چه برای اروپا می‌پرهیزم، چرا که معتقدم با جرات و باور راسخ می‌توانیم به اتحادیه اروپایی باز‌تر، انعطاف پذیر‌تر و سازگار‌تر دست یابیم.»

به همه پرسی گذاشته شدن ‘ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا’ پس از سال ۲۰۱۵ میلادی و منوط به روی کار آمدن دوباره دولت محافظه کار دیوید کامرون خواهد بود.

David Cameron’s EU speechfull text (English)

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.