خبر فوری
This content is not available in your region

پناهجویان، قربانیان فراموش شده جنگ مالی

پناهجویان، قربانیان فراموش شده جنگ مالی
اندازه متن Aa Aa

بر اساس تازه ترین برآوردها انتظار می رود تعداد کسانی که به علت جنگ در مالی خانه و کاشانه خود رها می کنند به هفتصد هزار نفر برسد.

از این تعداد سیصد هزار نفربه سایر مناطق مالی می روند و چهارصد هزار تن دیگر به کشورهای همسایه پناه می برند.

شدت خشونت و نا امنی، بسیاری را واداشته تا رنج آوارگی را به جان بخرند. یک زن که در جریان بمباران شهر کونا از منطقه گریخته، می گوید: «با پای پیاده حرکت کردیم. من، شوهرم و چهار فرزندم دو روز راه رفتیم تا سرانجام یک راننده ما را سوار کرد. شوهرم به ابیجان رفته و من با بچه هایم تنهاییم.»

جنگ و گریز میان نیروهای فرانسوی و آفریقایی با اسلامگرایان تندرو امکان کمک رسانی گروههای غیر دولتی به پناهجویان را محدود کرده است.

ممدو دیلو، مسئول یکی از سازمان های غیر دولتی می گوید: «پس از رسیدن نیروهای جهادی برای حفظ جان اعضای گروه و امنیت خودمان ناچار به خروج فوری از شهر سواره شدیم.»

به گفته گروههای غیر دولتی و سازمان ملل تا کنون نزدیک به صد و پنجاه هزار نفر از مناطق جنگ زده به سایر نقاط مالی گریخته اند و بیش از دویست هزار نفر به کشورهای همسایه از جمله الجزایر، بورکینافاسو و نیجرپناه برده اند.

فرانسوا شینیاک، خبرنگار اعزامی یورونیوز به مالی می گوید: «به دلیل پیشروی دیروز شورشیان یا بمباران امروز ارتش، به هر دلیل آنها گریخته اند: پناهجویان، فراموش شدگان بزرگ این مخاصمه.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.