خبر فوری
This content is not available in your region

اردوغان چهار وزیر کابینه خود را تغییر داد

اردوغان چهار وزیر کابینه خود را تغییر داد
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه در اقدامی غیر منتظره چهارتن از وزرای کابینه خود را تغییر داد.

مسئولان وزارتخانه های کشور، فرهنگ-جهانگردی، آموزش و بهداشت وزرایی بودند که با هیات دولت خداحافظی کردند.

ایدریس نعیم شاهین که طی چند سال اخیر به خاطر مواضع تحریک کننده و خشونت غیر ضروری پلیس ترکیه همواره مورد انتقادات گسترده قرار می گرفت، جای خود را در وزارت کشور به مُعَمر گولر استاندار پیشین استانبول، و از نمایندگان منطقه کردنشین ماردینی داد.

هر چند پیش تر در محافل سیاسی ترکیه شایعاتی در این زمینه ایجاد شده بود اما ترمیم دولت آنکارا از آن حیث دارای اهمیت است که مذاکرات صلح با عبدالله اوجالان رهبر دربند پ کاکا، حزب کارگران کردستان با هدف خلع سلاح این گروه در جریان است و تغییرات کابینه بویژه در وزارت کشور می تواند بر این مذاکرات تاثیرگذار باشد.

در همین حال عمر چِلیک، معاون سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه بعنوان وزیر جدید فرهنگ و جهانگردی منصوب شد و نبی اوُجی رییس کمسیون آموزش پارلمان در سمت وزیر آموزش ترکیه مشغول شد. مِهمَت موذن اغلو هم بعنوان وزیر بهداشت کار خود را آغاز کرد.

رجب طیب اردوغان در راستای اعمال این تغییرات با عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه دیدار و رایزنی کرده و گفته می شود اصلاحات مد نظر اردوغان بسیار فراتر از سطح چهار وزیر بوده که پس از مشورت با عبدالله گل از حد فعلی فراتر نرفته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.