خبر فوری
This content is not available in your region

چیده مان سیاسی احزاب در آستانه انتخابات پارلمانی ایتالیا

چیده مان سیاسی احزاب در آستانه انتخابات پارلمانی ایتالیا
اندازه متن Aa Aa

تا برگزاری انتخابات پارلمانی در ایتالیا یک ماه بیشتر باقی نمانده است و رقابت احزاب و گروههای سیاسی با نزدیک تر شدن به 24 و 25 فوریه طبیعتا تشدید خواهد شد.

هر چند ائتلاف چپ میانه به محوریت حزب دمکراتیک و دبیرکلش پی یر لوییجی برسانی، پیشتاز نظرسنجی ها هستند ولی به نظر می رسد بعلت مسئله رسوایی بانک نزدیکشان، کرسی های زیادی را از دست بدهند.

اما سیلویو برلوسکونی نخست وزیر پیشین ایتالیا و رهبر حزب “مردم آزاد” با استفاده از این فرصت، روز جمعه برنامه آینده حزب خود را ارائه کرد و با افتتاح رسمی رقابت انتخاباتی ائتلاف راست میانه، از کاندیداها خواست بر روی دستیابی به اهداف او در دولت قبلی تمرکز کنند.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: “هدف دیگری که دولت باید بر روی آن پافشاری داشته باشد، فشار مستمر و قدرتمند بر روی اتحادیه اروپاست تا بانک مرکزی اروپا به یک بانک مرکزی قوی تبدیل شود.”

هر چند ظاهرا سیلویو برلوسکونی در این انتخابات مستقیما کاندیدا نخواهد شد و احتمالا دبیر حزبش را برای این سمت معرفی خواهد کرد، دیگر گروههای ائتلاف راست بیشتر بر روی شخص او اتفاق نظر دارند. به هر حال هنوز کاندیدای قطعی ائتلاف مشخص نیست، مسئله ای که می تواند با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات بر نتایج نظرسنجی ها تاثیر گذار باشد.

در عین حال ماریو مونتی نخست وزیر تکنوکرات ایتالیا که در هر صورت در نقش یک میانه رو ظاهر خواهد شد در مورد رسوایی بانکی از سوی منتقدان دولت متهم به کم کاری و نظارت ناموثر در مهار این بحران است.

از سوی دیگر رابطه نزدیک حزب دمکراتیک با بانک مونته پاسکی که اخیرا با یک ضرر عظیم مالی مواجه شده موجب خواهد شد تا ائتلاف چپ حداقل برای در اختیار گرفتن اکثریت سنا به کمک ماریو مونتی نیاز داشته باشد.

در همین حال و طبق نظرسنجی ها حزب بپه گریلو کمدین معروف اهل جنوآ از اعتماد هفده درصد رای دهندگان برخوردار خواهد شد.

به هر حال هنوز یکماه به برگزاری این انتخابات باقی مانده و صحنه سیاسی ایتالیا می تواند آبستن معادلات جدید و حتی غیر منتظره ای باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.