خبر فوری

آغاز رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در چک

آغاز رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در چک
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چک از عصر جمعه در این کشور آغاز شده و تا شنبه ادامه خواهد داشت.

رقابت میان “ميلوش زِمن” نخست وزير سابق و “کارِل شوارتزنبرگ” وزير خارجه است.

این اولین بار پس از سقوط کمونیسم در چک است که رییس جمهور توسط رای مستقیم مردم انتخاب می شود. پیش از این، انتخاب رییس جمهوری چک توسط پارلمان انجام می شد.

همانطور که یک شهروند پراگ می گوید:« این اولین انتخابات ریاست جمهوری است که با رای مستقیم مردم برگزار می شود و برای همه جدید است. به همین دلیل است که مبارزات و کارزارهای انتخاباتی چندان سالم نیستند.»

رقابت میان دو رقیب تنگاتنگ است. آقای زمن با کسب 24.2 درصد آرا از رای 23.4 درصدی آقای شوارتزنبرگ در دور اول پیش گرفته بود.

میلوش زمن نخست وزیر چپ گرا از سالهای 1998 تا سال 2002 میلادی بوده است. این رهبر سابق حزب سوسیال دموکرات از رقبای واتسلاو کلاوس، رییس جمهوری فعلی نیز به شمار می رود.

اما آقای شوارزبرگ 75 ساله که از یاران قدیمی واتسلاو هاول، رییس جمهوری و روشنفکر فقید چک است. او اشراف زاده است و طبق نظرسنجی های پیش از انتخابات، اقبال چندانی برای پیروزی ندارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.