وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره از خاک کره جنوبی

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره از خاک کره جنوبی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کره جنوبی روز چهارشنبه برای اولین بار از درون خاک خود یک راکت ماهواره بر به فضا پرتاب کرد.

وزیر آموزش، علوم و فن آوری این کشور در توضیح این عملیات گفت: “راکت ماهواره بر نارُو راس ساعت چهار بعدازظهر به وقت محلی پرتاب شد و تنها نه دقیقه بعد ماهواره علمی تحقیقاتی با موفقیت از آن جدا شد. بر مبنای گزارش های کارشناسی متعددی که صورت گرفته، من رسما اعلام می کنم که پرتاب ماهواره “کی.اس.ال.وی یک” موفقیت آمیز بوده و به سلامت در مدار مربوطه زمین قرار گرفته است.”

هر چند مقامات کره جنوبی از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره خود و قرار گرفتن آن در مدار زمین خبر داده اند، اما به اعتقاد برخی از کارشناسان برای قضاوت در مورد موفقیت آمیز بودن این پرتاب، زمان بیشتری لازم است.

اقدام مشابه سئول تاکنون دوبار و طی سالهای 2009 و 2010 با شکست روبرو شده بود و سال گذشته نیز این آزمایش قبل از انجام، بدلیل بروز مشکلات فنی لغو شد.

پرتاب این ماهواره که گفته می شود کاربردی تحقیقاتی خواهد داشت در حالی عملی شد که چندی پیش و تحت فشار واشنگتن، شورای امنیت بر ضد پیونگ یانگ بدلیل دست زدن به برنامه ای مشابه قطعنامه صادر کرده بود، قطعنامه ای که البته به مذاق همسایه جنوبی خوش آمده بود و از آن استقبال کرده بود.

برخی تحلیلگران این اقدام سئول را نوعی مقابله به مثل با همسایه شمالی و نمایشی از ظرفیت و توانایی های خود دانسته اند، اقدامی که البته از چشمان تیزبین پکن و توکیو دور نخواهد ماند و بی شک واکنش آنها را در پی خواهد داشت.