وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

نگرانی دولت روسیه از کاهش رشد اقتصادی این کشور

نگرانی دولت روسیه از کاهش رشد اقتصادی این کشور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

علی رغم جهش قابل ملاحظه 4.9 درصدی تولید ناخالص ملی روسیه در سه ماهه اول سال گذشته میلادی، این میزان در سه ماهه سوم به 2.9 درصد کاهش یافت.

وزارت توسعه اقتصادی روسیه پیش بینی کرده که این میزان در سه ماهه آخر سال 2012، به 2.2 درصد برسد.

بنابر این گزارش، تولید ناخالص ملی روسیه در سال 2012، 3.4 درصد بوده که در مقایسه با سال قبل از آن حدود یک درصد کاهش نشان می دهد.

دورنمای اقتصادی روسیه در سال 2013 نیز تفاوت زیادی با سال 2012 نشان نمی دهد.

کاهش قابل ملاحظه تولید غلات از 94 میلیون تن در سال 2011 به 71 میلیون تن در سال 2012، یکی از دلائل کاهش رشد اقتصادی این کشور عنوان شده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جهمور روسیه در این باره گفت: “اگر ما بخواهیم رقابتی عمل کنیم و مسائل اجتماعی را حل کنیم، رشد اقتصادی روسیه باید سریعتر از رشد اقتصاد جهانی باشد. ما شاهد کاهش تولید ناخالص ملی روسیه در نیمه دوم سال 2012 بودیم. میزان رشد تولیدات صنعتی به کمتر از دو درصد در سال رسیده و سرمایه گذاری هم در حال کند شدن است.”

گرچه روسیه تقریبا موفق به حفظ تعادل در بودجه خود در سال 2012 شد، اما این کشور بدون درآمد نفتی، کسری بودجه ای معادل 10.6 درصد را تجربه کرد.

این امر نشان می دهد که بودجه روسیه که نیمی از آن از صادرات نفت و گاز تامین می شود، همچنان وابستگی زیادی به نوسانات قیمت این دو ماده دارد.