خبر فوری

خشم و اعتراض، مخالفان را به محوطه بیرونی کاخ ریاست جمهوری مصر کشاند

خشم و اعتراض، مخالفان را به محوطه بیرونی کاخ ریاست جمهوری مصر کشاند
اندازه متن Aa Aa

در پی یک هفته خشونت در مصر، اعتراضات حالا به محوطه بیرونی کاخ ریاست جمهوری کشیده است. این بار محمد مرسی، نه از طریق تلویزیون بلکه می تواند از بالکن کاخ خود مخالفت های گسترده را نظاره و بوی دود آتش خشم مخالفان را حس کند.

البته پلیس هم جمعه شب سعی داشت با شلیک گاز اشک آور و خودروهای آب پاش، معترضان را متفرق کند. معترضانی که رییس جمهوری مصر، محمد مرسی، را متهم می کنند که به آرمان های انقلاب مصر خیانت کرده است و بسیاری خواستار سرنگونی دولت وی هستند.

دولت مرسی جمعه شب بیانیه ای داد مبنی بر این که نیروهای امنیتی با قاطعیت هرچه تمام تر در مقابل خشونت گرایان و خرابکاران می ایستند. به جز قاهره، دیگر شهرهای بزرگ مصر چون پورت سعید نیز شاهد اعتراضات گسترده ضد دولتی بوده اند.

تنش و درگیری ها که در بیست و چهارم ژانویه، دومین سالگرد انقلاب مصر، در قاهره جرقه اولیه آن زده شد، با صدور احکام اعدام برای هواداران تیم فوتبال پورت سعید شدت گرفت و با حمایت رهبران گروه های مخالف تبدیل به اعتراض های توده ای ضد دولتی شد. در جریان خشونت های چند روز اخیر تاکنون 60 نفر جان باخته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.