خبر فوری

مالی از اولاند به مثابه یک قهرمان ملی استقبال کرد

مالی از اولاند به مثابه یک قهرمان ملی استقبال کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رییس جمهوری فرانسه که در دو شهر تومبوکتو وباماکو پایتخت مالی ساعتهایی را سپری کرد در جریان سخنرانی پیروزمندانه ای گفت که هنوز عملیات فرانسه در مالی بپایان نرسیده است و تروریستهای شمال این کشور هنوز بطور کامل شکست نخورده اند.

رییس جمهوری فرانسه با این حال اظهار کرد که قرار نیست ارتش فرانسه تا ابد در مالی بماند و باید این کشور و دیگر کشورهای آفریقایی در سایه استقلال تام کنترل امنیت کشورهایشان را بر عهده بگیرند. اولاند در مالی تاکید کرد تنها رابطه قابل تصور بین فرانسه و مالی احترام متقابل در روابط دیپلماتیک است.

درسوی دیگر دیونکوندا ترائوره، رییس جمهور دولت موقت مالی، که رسم میزبانی را بدرستی از میهمان فرانسوی بجای آورده بود از شهروندان کشورش خواست تا غرور شادی پیروزی آنها را گرفتار انتقام و خشونت دوباره نکند.

فرانسوا اولاند شش روز پس از باز پس گیری مهمترین شهرهای شمال مالی، چون کونا، تومبوکتو و گائو، از دست شورشیان اسلام گرا به این کشور سفر کرده است. نیروهای مشترک فرانسه و مالی توانستند شورشیان مسلح را پس از روزها نبرد از این شهرها که مهمترینشان کونا در400 کیلومتری باماکو پایتخت قرار گرفته بود، بیرون برانند.

با این حال از بازپس گیری چند شهر مالی تا برقراری کامل امنیت در این کشور و این منطقه آفریقا راه زیادی در پیش است. با وجود شادی اهالی مالی از بازگشت موقتی امنیت و آرامش در شمال این کشور، سوال اینجاست آیا مالی خطر تبدیل شدن به افغانستانی دیگر را دارد یا خیر؟ تنها زمان پاسخ سوال ما را خواهد داد.

ا

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.