خبر فوری

تظاهرات علیه بکارگیری الفبای سیریلیک در کروواسی

تظاهرات علیه بکارگیری الفبای سیریلیک در کروواسی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

حدود 20 هزار کرووات در شهر وکووار در مرز صربستان و کروواسی علیه تصمیم مقامات این کشور مبنی بر بکارگیری الفبای سیریلیک در مناطق اقلیت صرب نشین تظاهرات کردند.

صربها و کروواتها زبان بسیار نزدیکی دارند، اما برای نشان دادن تفاوت خود با یکدیگر، صربها از الفبای سیریلیک که نزدیک به الفبای روسی است و کروواتها از الفبای لاتین استفاده می کنند.

این تظاهرات به دعوت انجمن سربازان سابق جنگ کروواسی و صربستان، برپا شد.

یکی از تظاهرکنندگان می گوید: “من نمی توانم این را تحمل کنم. حتی نمی توانم به صربها نگاه کنم. حالا آنها می خواهند خط سیریلیک را اینجا بیاورند؟ آنها خون فرزندان و مردان ما را ریخته اند. من این همسایگانمان را اصلا دوست ندارم. اگر آنها مردم را نکشته بودند، می توانستند بدون مشکل اینجا زندگی کنند.”

دیگری هم می گوید: “عادلانه نیست که این کار را در وکووار انجام دهند. حداقل نباید در آینده نزدیک این کار را بکنند، تا زمانی که زخم جنگ هنوز از بین نرفته. البته اگر بتوان این زخم را از بین برد.”

در این تظاهرات همچنین یاد کشته شدگان جنگ کروواسی و صربستان، گرامی داشته شد.

در طول این جنگ، 1600 نفر از جمله 1100 غیرنظامی، در طول محاصره شهر وکووار توسط صربها کشته و 20 هزار نفر هم از آن اخراج شدند.

صربها هم اکنون حدود 4 درصد از جمعیت کروواسی را تشکیل می دهند و رعایت حقوق اقلیتها، یکی از شروط اتحادیه اروپا برای پیوستن این کشور به این اتحادیه بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.