خبر فوری

رسوایی تبانی در فوتبال اروپا ابعاد تازه ای پیدا می کند

رسوایی تبانی در فوتبال اروپا ابعاد تازه ای پیدا می کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس اروپا روز دوشنبه ضمن اعلام خبر متلاشی شدن یک شبکه جرایم سازمان یافته، دهها مظنون را در ارتباط با تبانی در فوتبال به ویژه در مجارستان بازداشت کرد.

شرط بندی در مورد مسابقه هایی که نتیجه آنها از پیش رقم خورده یکی از خطرات جدی ای است که این روزها بنیان ورزش و بویژه فوتبال را تهدید می کند.

گفته می شود در فاصله سالهای 2008 تا 2011 نتیجه حداقل 380 مسابقه در اروپا و 300 دیدار دیگر در اقصی نقاط دنیا از قبل مشخص بوده و ظاهرا تبهکاران بین المللی در تماس مستقیم با بازیکنان یا باشگاهها، از سنگاپور این تبانی ها را سازماندهی و هدایت می کرده اند و در این فاصله زمانی سه ساله از این راه حدود هشت میلیون یورو به جیب زده اند.

رابین وِین رایت مدیر یوروپُل در این مورد گفت: “همیشه به این موضوع مشکوک بوده ایم که شبکه های جرایم سازمان یافته سالهاست برای خرابکاری در فوتبال تلاش می کنند. این اولین مدرک واقعی ماست که نشان می دهد آنها تا چه اندازه در این زمینه پیشرفت داشته اند، مسئله ای که می تواند تهدیدی برای کل فوتبال اروپا باشد.”

تحقیقات یوروپُل برای تکمیل پرونده مظنونان و ارسال آن به دادگاه ادامه دارد. احتمال دارد در مجموع 425 نفر شامل بازیکن، مدیر باشگاه، داور و اعضای شبکه های فساد در پانزده کشور تحت پیگرد قضایی قرار بگیرند، البته نام این افراد تا زمان ثابت شدن اتهامات فاش نخواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.