خبر فوری

رختشویخانه های مگدالن، رنجخانه هزاران زن و دختر ایرلندی

رختشویخانه های مگدالن، رنجخانه هزاران زن و دختر ایرلندی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اندا کنی، نخست وزیر ایرلند طی سخنانی در پارلمان این کشور بابت رنج و شرایط بسیار سخت هزاران زن و دختری که توسط کلیسای کاتولیک ایرلند به مکان هایی بنام “رختشویخانه های مگدالن” فرستاده می‌شدند، عذرخواهی کرد.

بر اساس گزارش‌ها، حدود ۱۰ هزار زن در فاصله سالهای ۱۹۲۲ تا ۱۹۹۶ میلادی که زمان بسته شدن این رختشویخانه ها، بدون دریافت پول و در شرایطی بسیار سخت کار می‌کرده‌اند.

آقای کنی در سخنان کوتاهی به منظور عذرخواهی در پارلمان اظهار داشت: «این نام برای همه ما یک ننگ است، همه ۱۰ هزار زنی که در رختشویخانه های مگدالن فعالیت کرده‌اند، باید این محل‌ها را خیلی زودتر از این ترک می‌کردند و من واقعا از این بابت متاسفم.»

این رختشویخانه ها به کلیسای کاتولیک وابسته بودند و زنانی که در این اماکن کار می‌کردند، دختران جوانی بودند که به اعتقاد کلیسا زنان مشکل دار محسوب می‌شدند، یا کودک نامشروعی بودند که تحت سرپرستی کلیسا قرار می گرفتند اما عملا به برده تبدیل می شدند.

برخی این دختران را که پیش از ازدواج، خواسته یا ناخواسته بچه دار شده بودند برای پاک شدن از گناه به مراکز مگدالن منتقل می‌کردند.

گزارش‌هایی متعدد مربوط به شکنجه و تجاوز به این زنان وجود دارد و رئیس تحقیقات در مورد این پرونده اعلام کرده است که ۲۱۲۴ زن به این رختشویخانه ها فرستاده شده‌ بودند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.