وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رئیس جمهوری تونس سوء قصد به سیاستمدار مخالف را محکوم کرد

رئیس جمهوری تونس سوء قصد به سیاستمدار مخالف را محکوم کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی سوء قصد مسلحانه به شکری بلعید، سیاستمدار تونسی و قتل او، شماری از معترضان در برابر ساختمان دادگستری این کشور تجمع کردند.

در شهر سیدی بوزید که اعتراضهای موسوم به بهار عرب علیه دولتهای عربی از آنجا آغاز شد، صدها نفر به نشانه اعتراض به خیابانها آمدند و به گفته شاهدان عینی درگیریهایی بین معترضان و پلیس رخ داد.

شکری بلعید، رهبر حزبی سکولار بود که از مخالفان دولت حاکم به شمار می رفت. او همچنین مسئول هماهنگی یک حزب چپگرای مخالف دولت بود.

حمدی جبالی، نخست وزیر تونس این سوء قصد را «اقدامی تروریستی» توصیف کرد و وعده داد که برای بازداشت عامل این سوء قصد دست به هر اقدامی خواهد زد.

منصف مرزوقی، رئیس جمهوری تونس در پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت: «این جنایتی هولناک علیه سیاستمداری بود که من او را به خوبی می شناختم. کسی که از مدتها قبل دوست من بود. این یک سوء قصد سیاسی بود. توسط کسانی که می دانستند در این روز من در اینجا سخنرانی خواهم کرد. این یک تهدید بود، یک پیام داشت که ما آن پیام را نشنیده می گیریم و به ماموریت خود برای افشای دشمنان انقلاب ادامه می دهیم.»

آقای مرزوقی سفرش به فرانسه را کوتاه کرد و برنامه سفر به مصر را برای حضور در نشست سازمان همکاری اسلامی لغو کرد تا هر چه سریعتر به تونس بازگردد.

این سوء قصد در میانه نزاعهای سیاسی بر سر ترکیب کابینه اتفاق افتاده است، کابینه ای که تحت مدیریت اسلامگرایان میانه رو از حزب النهضت است.