وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رُبات ورزشکار

رُبات ورزشکار
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

 
 
اگر بتوان به جای یک انسان، با یک ربات تمرین کرد ورزشکاران چه احساسی خواهند داشت. تمرین بدمینتون با یک ربات چه حسی به آنها خواهد داد؟
 
پژوهشگران مرکز فن آوری های فلاندر در بلژیک موفق شده اند رویای کودکی خیلی از افراد را بالاخره به حقیقت تبدیل کنند. ویم زیمنس و تیم تحقیقاتی زیردستش رُباتی ساخته اند که قادر است بدمینتون بازی کند.

ین رُبات به یک سیستم بینایی مجهز است که از دو زاویه متفاوت توپ بدمینتون را ردیابی می کند که اصلاحا به آن “دید استریو” گفته می شود. زمانیکه رُبات موقعیت توپ را تشخیص داد به کمک نرم افزاری خاص مسیر آنرا پیش بینی می کند و سپس سیستم رهگیری در نقطه مناسب و در مسیر توپ به آن ضربه می زند.
 
ویم زیمنس، مدیر فنی مرکز تحقیقاتی فلاندر در بلژیک می گوید: “ما تصمیم گرفتیم برای نمایش فن آوریهای جدیدی که به آنها دست پیدا کرده ایم، یک رُبات بدمینتون باز درست کنیم. دلیلش هم این بود که فکر کردیم این ربات می تواند بسیاری را در مورد قابلیت های یک ربات پیشرفته متقاعد کند. این اولین رُبات بدمینتون بازاست و از حالا هر کسی می تواند با یک رُبات، بدمینتون بازی کند.”
 
این رُبات با قدرت عکس العمل فوری، در عرض کمتر از یک ثانیه، قادر است ضربه ای به توپ بدمینتون بزند که سرعت آن به چهارصد کیلومتر در ساعت می رسد. این رُبات کاربرد دیگری هم دارد و آن، یک نمونه آزمایشگاهی برای سنجش و بهینه سازی مصرف انرژی در طراحی ماشین آلات است. با طراحی یک اپلیکیشن ویژه، پژوهشگران قادر شدند تا میزان انرژی مصرفی این رُبات بدمینتون باز را به نصف کاهش دهند.