خبر فوری
This content is not available in your region

چانه زنی دشوار برسر بودجه هفت ساله اتحادیه اروپا

نظرها
چانه زنی دشوار برسر بودجه هفت ساله اتحادیه اروپا
اندازه متن Aa Aa

در نشست روز پنجشنبه سران اتحادیه اروپا در بروکسل که برای تصمیم گیری پیرامون بودجه هفت سال آینده این اتحادیه گرد هم آمدند، نقش فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در تعین ابعاد بودجه از دیگران پررنگ تر است.

آلکساندر اشتوب، وزیر امور اروپا در دولت فنلاند:
“هیچگاه نمی توان نتایج چنین نشست هایی را ارزیابی کرد. می تواند اتفاق غیر منتظره ای بیفتد یا بعضی ها ناامید شوند و یا راه پیشرفت نشست را سد کنند. اما فکر می کنم این خوبست که وقت بیشتری برای بودجه صرف می شود. در نهایت همه بحث بر سر یک درصد از تولید ناخالص اتحادیه اروپاست.”

فشار کشورهای ثروتمند برای کاهش بودجه و انتظار کشورهای فقیرتر اروپا برای افزایش بودجه و برخورداری از منافع حضور در اتحادیه اروپا، وضعیت پیچیده ای را برای نشست بروکسل رقم زده است.

آندره ساپیر، پژوهشگر ارشد از اتاق فکر بروگل:
“وضعیت کنونی اجلاس بر گرد حداقل تغییرات در طرح بودجه می چرخد، تا به نماینده هر کشوری اجازه دهد که در بازگشت به خانه ادعای پیروزی کند. چه در مورد کل بودجه و چه در مورد اینکه چقدر از بودجه و توسط چه کسانی به دست می آید.”

طرح هرمان وان رومپوی رئیس شورای اروپا که تلاش کرده با کاهشی سی میلیارد یورویی در پیشنهاد اولیه یک هزار میلیارد یورویی بودجه، رضایت اعضا را تامین کند، مبنای بحث نشست دو روزه سران اتحادیه اروپاست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.